Jak wystartować w OIJ?

  1. Zarejestruj się w Systemie Informatycznym Olimpiady (SIO). Rejestracja rusza 16 września 2019r. Możesz zarejestrować się samodzielnie, nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja szkoły.
  2. Jeśli potrzebujesz podciągnąć się w umiejętności programowania, zapoznaj się z proponowanymi przez nas Kursami.
  3. Zapoznaj się z zadaniami oraz pytania testowymi – pytania testowe pierwszej tury I etapu XIV Olimpiady Informatycznej Juniorów pojawią się w SIO 16 września 2019r, zadania programistyczne pojawią się 30 września 2019r, a zadania algorytmiczne pojawią się 14 października 2019r.
  4. Zapoznaj się z samouczkiem dla języka C++ lub samouczkiem dla języka Python, wyjaśniającym zasady oceniania i przykładowe błędy początkujących zawodników.
  5. Napisz programy rozwiązujące zadania i rozwiąż test wiedzy.
  6. Wyślij rozwiązania przez SIO i sprawdź, jak zadziałały na dostępnych testach.

Przed wzięciem udziału w zawodach warto zapoznać się z przepisami Olimpiady, najważniejsze przepisy zostały zebrane w Przewodniku po OIJ. Zapoznaj się także z Zasadami organizacji zawodów oraz Ustaleniami technicznymi bieżącej edycji Olimpiady. Dostępny jest też pełny Regulamin Olimpiady.

Zwróc uwagę na fakt, że zawody są indywidualne. Test oraz zadania musisz rozwiązywać samodzielnie. Praca grupowa oraz dzielenie się rozwiązaniami grozi dyskwalifikacją.

Pamiętaj, nie jest konieczne rozwiązanie wszystkich zadań. Każdy, kto spróbuje rozwiązać test lub nadeśle rozwiązanie do choćby jednego zadania programistycznego lub algorytmicznego, staje się uczestnikiem Olimpiady i potencjalnie ma szansę awansować do drugiego etapu zawodów. Ponieważ niektóre tury I etapu czasowo się na siebie nakładają, warto starać się robić zadania na bieżąco, żeby pod koniec terminu nie okazało się, że pracy do wykonania jest zbyt wiele.

Dodatkowo, gorąco zachęcamy do udziału w otwartym kółku informatycznym, lub spróbuj swoich sił w sparingach.