Jak wystartować w OIJ?

  1. Zarejestruj się do zawodów.
  2. Jeśli potrzebujesz podciągnąć się w umiejętności programowania (w tym rozpocząć naukę programowania), zapoznaj się z proponowanymi przez nas Kursami.
  3. Zawody I stopnia OIJ składają się z trzech tur - tury z pytaniami testowymi, oraz dwóch tur zadaniowych: tury otwartej oraz tury zamkniętej.
  4. Zapoznaj się z przykładowymi i archiwalnymi pytaniami testowymi.
  5. Weź udział w teście wiedzy, który odbędzie się 6 października 2021 o godz. 10:00 w zarejestrowanych szkołach. Drugie podejście do testu dostępne będzie online 13 listopada 2021 o godz 18:00.
  6. Zapoznaj się z samouczkiem dla języka C++ lub samouczkiem dla języka Python, wyjaśniającym zasady oceniania i przykładowe błędy początkujących zawodników. Sprawdź także przykładowe zadania.
  7. Zadania tury otwartej pojawią się w SIO 26 października 2021, a zadania tury ukrytej pojawią się 23 listopada 2021. Napisz programy rozwiązujące zadania.
  8. Wyślij rozwiązania przez SIO i sprawdź, jak zadziałały na dostępnych testach.

Przed wzięciem udziału w zawodach warto zapoznać się z przepisami Olimpiady, najważniejsze przepisy zostały zebrane w Przewodniku po OIJ. Zapoznaj się także z Zasadami organizacji zawodów oraz Ustaleniami technicznymi bieżącej edycji Olimpiady. Dostępny jest też pełny Regulamin Olimpiady.

Zwróc uwagę na fakt, że zawody są indywidualne. Test oraz zadania musisz rozwiązywać samodzielnie. Praca grupowa oraz dzielenie się rozwiązaniami grozi dyskwalifikacją.

Pamiętaj, nie jest konieczne rozwiązanie wszystkich zadań. Każdy, kto spróbuje rozwiązać test lub nadeśle rozwiązanie do choćby jednego zadania programistycznego lub algorytmicznego, staje się uczestnikiem Olimpiady i potencjalnie ma szansę awansować do zawodów II stopnia. Ponieważ niektóre tury zawodów I stopnia czasowo się na siebie nakładają, warto starać się robić zadania na bieżąco, żeby pod koniec terminu nie okazało się, że pracy do wykonania jest zbyt wiele.

Dodatkowo, gorąco zachęcamy do udziału w otwartym kółku informatycznym, lub spróbuj swoich sił w sparingach.