Aktualności

Podział na ośrodki lokalne zawodów II stopnia XIX OIJ

Opublikowaliśmy listę ośrodków lokalnych oraz tabelę, z której dowiesz się, w którym z ośrodków lokalnych będziesz uczestniczyć w zawodach. Przypominamy, że zawody II stopnia XIX OIJ odbędą się 1 marca.

Uwaga!

Prosimy o sprawdzenie poczty na adresie e-mail podanym przy rejestracji do tegorocznej Olimpiady. Na adres ten zostaną wysłane ważne informacje związane z organizacją II etapu OIJ.

Zasady organizacji zawodów II stopnia XIX OIJ

Opublikowaliśmy zasady organizacji zawodów II stopnia.

Informacje obejmują harmonogram zawodów oraz ustalenia techniczne. Dodatkowo w sekcji Przepisy znajdziesz odniesienie do ogólnego regulaminu olimpiady i szczegółowe zasady zawodów II stopnia XIX OIJ.

Informacje o liście ośrodków lokalnych, przypisaniu osób uczestniczących w Olimpiadzie do ośrodków oraz dodatkowe informacje dotyczące oprogramowania zostaną opublikowane niebawem.

Konkurs PreOIJ dla KAŻDEGO!

Zapraszamy do udziału w konkursie Olimpijskiego Koła Informatycznego przygotowującym do II etapu Olimpiady Informatycznej Juniorów.

Konkurs ma formę zdalną i odbędzie się w dniach 15 i 16 lutego 2025 roku (sobota/niedziela), na dwa tygodnie przed zawodami II etapu OIJ.

Konkurs jest adresowany do:

  • Uczestników II etapu - sprawdzenie się w warunkach konkursowych.
  • Wszystkich uczniów szkół podstawowych - wspólna zabawa, sprawdzenie swojej wiedzy i umiejętności oraz przygotowanie do kolejnej olimpiady, a także możliwość poznania nowych osób.

Zachęcamy i zapraszamy!

https://oki.org.pl/pre-oij/

Wyniki zawodów pierwszego stopnia

Do zawodów drugiego stopnia zostali zakwalifikowani wszyscy zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej 450 punktów. Odpowiedzi na indywidualne reklamacje zostały rozesłane na adresy mailowe podane w systemie SIO2.

Tutaj znajduje się lista rankingowa zawodników zakwalifikowanych do drugiego etapu: ranking.

Termin ogłoszenia wyników zawodów I stopnia

Ostateczne wyniki zawodów I stopnia XIX OIJ zostaną opublikowane 20 stycznia 2025 r. (poniedziałek). Informacja o wynikach dostępna będzie na stronie OIJ oraz na profilu Facebook OIJ.

Przypominamy, że termin zgłaszania uwag do I etapu XIX OIJ upływa 15.01.2025. Termin ten dotyczy również uwag do wyników Testu Wiedzy. Prosimy więc o zapoznanie się ze wstępną oceną rozwiązania zadań oraz z wynikami Testu Wiedzy przed 15 stycznia.

Zakończenie zawodów I etapu

Wczoraj (8 stycznia 2025) o północy zakończył się I etap XIX Olimpiady Informatycznej Juniorów. Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim startującym! Zgodnie z Zasadami Organizacji Zawodów, od soboty 11 stycznia 2025 r. poprzez SIO2 będzie można zapoznać się ze wstępną oceną swoich rozwiązań.

Do środy 15 stycznia 2025 r. (włącznie), poprzez system SIO2 każdy zawodnik będzie mógł zgłaszać uwagi do wstępnej oceny swoich rozwiązań. Reklamacji nie podlega jednak dobór testów, limitów czasowych, kompilatorów i sposobu oceny. Nie będziemy też mogli rozpatrzyć reklamacji złożonych po tym terminie.

Trzymamy kciuki za awans do kolejnego etapu Olimpiady.

Bank Pekao S.A. ponownie sponsorem Olimpiady

Z wielką radością informujemy, że Bank Pekao S.A. został sponsorem XIX Olimpiady Informatycznej Juniorów!

Logo Bank Pekao

To wspaniała wiadomość dla wszystkich olimpijczyków, którzy dzięki wsparciu Banku będą mogli rozwijać swoje pasje i talenty. Serdecznie dziękujemy Pekao S.A. za zaangażowanie w rozwój młodej kadry informatyków. Dzięki Państwa wsparciu możemy zaoferować uczestnikom Olimpiady jeszcze więcej możliwości rozwoju i atrakcyjnych nagród.

Jeszcze możesz wziąć udział w XIX OIJ

Pierwszy etap XIX Olimpiady Informatycznej Juniorów zakończy się 8 stycznia 2025 roku. Jeśli masz trochę wolnego czasu to jeszcze możesz wziąć udział w olimpiadzie i dostać się do kolejnej fazy zawodów. Wystarczy, że zmierzysz się z zadaniami zawodów I stopnia i prześlesz wyniki poprzez system SIO2.

Nie musisz rozwiązać wszystkich zadań, aby przejść do kolejnego etapu. Im więcej punktów zdobędziesz, tym większe masz szanse, więc warto spróbować swoich sił we wszystkich siedmiu zadaniach!

Więcej informacji o tym jak wziąć udział w olimpiadzie znajdziesz na stronie Przewodnik po OIJ.

Życzymy powodzenia oraz wszystkiego najlepszego z okazji Świąt i Nowego Roku.

życzenia

Designed by www.freepik.com

Hasło do Testu Wiedzy

Dzisiaj o godzinie 12:00 rozpocznie się test wiedzy, który stanowi część I etapu XIX OIJ.

Poniżej publikujemy hasło dla Koordynatorów niezbędne do otworzenia testu wiedzy. Test należy wydrukować w odpowiedniej liczbie kopii, po jednej dla każdego ucznia.

pxLWT8Rvr1w2ukWkouCYJ3dh

Hasło do otworzenia karty odpowiedzi to 1234

Życzymy powodzenia!

Test Wiedzy - Webinarium i Terminarz

W ramach przygotowań do zawodów I stopnia zapraszamy do uczestnictwa w webinarium dotyczącym testu wiedzy. Webinarium skierowane jest zarówno do Koordynatorów jak i uczennic oraz uczniów startujących w Olimpiadzie.

Webinarium odbędzie się w poniedziałek 21.10.2024 na platformie YouTube. Początek wydarzenia godzina 20:30. Webinarium poprowadzi sekretarz naukowy OIJ Karol Pokorski. Uruchom link poniżej by wziąć udział w wydarzeniu.

Poniżej prezentujemy szczegółowy plan przebiegu tegorocznego Testu Wiedzy:

  • środa, 23.10.2024, do 9.00 Koordynatorzy otrzymują e-mail z zaszyfrowanym testem
  • czwartek, 24.10.2024, do 10.00 Koordynatorzy otrzymują e-mail z hasłem do otworzenia testu. Dodatkowo, hasło zostaje opublikowane na stronie Olimpiady oraz na profilu OIJ na Facebooku
  • czwartek, 24.10.2024, 12.00 Rozpoczęcie testu
  • piątek, 25.10.2024, do 23.59 Termin wpisania przez koordynatorów odpowiedzi udzielonych przez uczniów na teście
  • wtorek, 29.10.2024, do 13.00 Termin publikacji wyników testu dla uczniów w systemie SIO2

Test wiedzy informatycznej

Zapraszamy do udziału w teście wiedzy informatycznej. Test stanowi część zawodów I stopnia XIX OIJ. Do zdobycia jest aż 200 punktów, które przybliżą Cię do awansu do drugiego etapu olimpiady!

Test odbędzie się 24 października 2024 roku w Twojej szkole pod opieką nauczyciela. Test rozpocznie się o godzinie 12:00.

Test jest dobrowolny i może przystąpić do niego każdy uczeń, którego szkoła zarejestruje się prawidłowo do Olimpiady.

Test ma formę papierową, do jego rozwiązania będziesz potrzebować wyłącznie długopisu. Pytania na teście będą dotyczyć podstaw programowania oraz prostych zagadnień algorytmicznych. Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami testowymi z lat ubiegłych.

Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę programowania możesz przystąpić do testu, by zapoznać się z rodzajem wyzwań, jakie stoją przed uczestnikami i uczestniczkami XIX OIJ. Będziesz mieć czas do 8 stycznia 2024 roku, aby spróbować rozwiązać zadania programistyczne.

Jeśli z jakiś przyczyn nie weźmiesz udziału w teście nadal masz szansę awansować do drugiego etapu OIJ. Podczas klasyfikacji będzie brana pod uwagę suma punktów z testu oraz z części programistycznej zawodów I stopnia.

OIJ19 - start!

W poniedziałek 30 września rozpoczynamy zawody I stopnia XIX OIJ. W tym roku czeka na Was szereg zadań programistycznych, które należy rozwiązać w C++ lub Pythonie.

Zadania będą dostępne od poniedziałku 30 września, od godziny 12:00, nawet dla osób, które jeszcze nie przeszły pełnej ścieżki rejestracji na zawody. W celu rejestracji zapoznaj się z sekcją Rejestracja. Dodatkowe informacje możesz uzyskać ze strony Jak wystartować w OIJ.

Powodzenia!

Rejestracja szkół i uczniów na XIX OIJ

Informujemy, że rejestracja na tegoroczną edycję Olimpiady Informatycznej Juniorów rozpoczyna się 3 września 2024 roku i jest możliwa przez cały czas trwania Zawodów I Stopnia, czyli do 8 stycznia 2025 roku. Rejestracja obejmuje zarówno szkoły jak i osoby, które chcą wystartować w OIJ. I etap Olimpiady rozpocznie się 30 września.

Czekamy na wnioski rejestracyjne i przypominamy, że rejestracja jest niezbędna w celu uczestnictwa placówki w Teście Wiedzy, który odbędzie się 24 października 2024 roku.

Podziękowania za XVIII OIJ

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom i organizacjom, które wspierały nas w roku szkolnym 2023/24 podczas XVIII edycji olimpiady. Wasze zaangażowanie i pomoc były kluczowe dla realizacji tego konkursu.

Już za miesiąc rozpocznie się nowa, XIX edycja Olimpiady Informatycznej Juniorów. Zachęcamy do dalszego wsparcia olimpiady a uczniom i uczennicom życzymy sukcesów.

Sukces reprezentacji Polski na EJOI 2024, Piotr Dybich wicemistrzem Europy!

Polska reprezentacja odniosła wielki sukces na Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów 2024, która odbyła się w Kiszyniowie. Nasi młodzi informatycy zdobyli:

  • Złoty medal: Piotr Dybich, absolwent SP nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie
  • Srebrny medal: Artur Smoleński, uczeń 7. klasy SP nr 221 w Warszawie
  • Srebrny medal: Krzysztof Witkowski, uczeń 7. klasy SP nr 221 w Warszawie
  • Brązowy medal: Michał Roguz, absolwent SP nr 79 im. Łódzkich Olimpijczyków w Łodzi
Medale reprezentacji Polski EJOI 2024

Reprezentacja Polski na zawodach Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2024. Od lewej strony: Krzysztof Witkowski, Piotr Dybich, Michał Roguz, Artur Smoleński. Fot. Bartosz Kostka.

W klasyfikacji generalnej Piotr Dybich zajął 2. miejsce, zostając wicemistrzem Europy. To jego trzeci medal (a drugi złoty) w zawodach EJOI.

Opiekunami tegorocznej drużyny byli Bartosz Kostka i Paweł Dietrich.

Opiekunowie polskiej reprezentacji EJOI 2024

Opiekunowie polskiej reprezentacji na zawody EJOI 2024. Od lewej: Bartosz Kostka i Paweł Dietrich. Fot. Bartosz Kostka.

Gratulujemy całej drużynie wyjątkowych wyników i dziękujemy za godne reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej!

Trening przed EJOI 2024

Dzięki wsparciu InstaKod zawodnicy reprezentacji Polski na zawody Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów EJOI 2024 mogli uczestniczyć w dedykowanym treningu przygotowującym do konkursu. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tego wydarzenia oraz wsparcie tegorocznej drużyny.

W sesjach treningowych wzięła udział cała kadra oraz wszyscy zawodnicy rezerwowi. Tegoroczna olimpiada odbędzie się w Kiszyniowie w dniach 16-22 sierpnia. Zawodnikom życzymy powodzenia w konkursie!

Dziękujemy także Adamowi Gasienicy-Samkowi i Kamilowi Dębowskiemu za poprowadzenie treningu.

Trening przed EJOI 2024

Adam Gąsienica-Samek prowadzi zajęcia dla polskiej drużyny EJOI 2023

Terminarz XIX OIJ

Przedstawiamy terminarz XIX Olimpiady Informatycznej Juniorów na rok szkolny 2024/2025:

  • Zawody I stopnia: 30 września 2024 – 8 stycznia 2025
    • Test wiedzy: 24 października 2024
  • Zawody II stopnia: 1 marca 2025
  • Zawody III stopnia: 11 - 13 kwietnia 2025

Reprezentacja Polski na EJOI 2024

Komitet Główny OIJ powołał reprezentację na Europejską Olimpiadę Informatyczną Juniorów 2024 w składzie Piotr Dybich, Krzysztof Witkowski, Artur Smoleński i Michał Roguz. Zawodnikami rezerwowymi zostali Szymon Krzywda i Szymon Pilipczuk. Gratulujemy powołania i dziękujemy za reprezentowanie Polski na Olimpiadzie.

W dniach 30 czerwca – 9 lipca 2024 roku, w Tymbarku odbędzie się obóz treningowy związany z zawodami międzynarodowymi. Komitet Główny Olimpiady postanowił zaprosić do nieodpłatnego udziału wszystkich zawodników i zawodniczki którzy uzyskali tytuł laureata I i II stopnia XVIII OIJ.

Zakończenie XVIII OIJ

Zakończyła się XVIII edycja Olimpiady Informatycznej Juniorów!

Gratulujemy uczennicom i uczniom, którzy podjęli wyzwanie i zdecydowali się na start w zawodach. Kierujemy serdeczne podziękowania do nauczycieli, opiekunów, rodziców, sponsorów, jak również do Ministerstwa Edukacji Narodowej i wszystkich osób, które przyczyniły się do urzeczywistnienia tegorocznej Olimpiady.

Zwycięzcami finałów XVIII OIJ zostali Piotr Dybich reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie oraz Krzysztof Witkowski ze Szkoły Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej z Warszawy. Obydwaj zawodnicy osiągnęli wyjątkowy rezultat zdobywając komplet punktów.

Komitet Organizacyjny OIJ przyznał również osobom uczestniczącym w końcowym etapie rywalizacji tytuły finalistów, wyróżnienia oraz tytuły laureatów trzeciego, drugiego i pierwszego stopnia.

Ceremonię przyznania wyróżnień i rozdania nagród uświetniła swoją obecnością Pani Ministra Edukacji Narodowej Barbara Nowacka. Bardzo dziękujemy za to zaangażowanie.

Specjalne podziękowania chcemy skierować do firm Luxoft i Bank Pekao S.A. Dzięki ich wsparciu osoby uczestniczące w zawodach otrzymały atrakcyjne nagrody. Dziękujemy również Uniwersytetowi Warszawskiemu za gościnę i pomoc w organizacji finałów tegorocznej Olimpiady.

Dzięujemy również firmie Inter Europol S.A. z Marek, która zapewniła uczestnikom finałów dodatkowy słodki poczęstunek.


Finały XVIIIOIJ

Fot. Konrad Trześniak/MEN.


Finały XVIIIOIJ

Fot. Konrad Trześniak/MEN


Finały XVIIIOIJ

Fot. Konrad Trześniak/MEN

Wyniki zawodów III stopnia

Tutaj można zobaczyć wyniki XVIII Olimpiady Informatycznej Juniorów.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy powodzenia w następnych startach w konkursach informatycznych!

Informujemy, że po zawodach okazało się, że zgłoszenia sprawdzały się na innej wersji interpretera oraz kompilatora niż wcześniej ogłoszone (Python 3.7 zamiast 3.11, kompilator G++ w wersji 8.3 zamiast 12.2). W takiej sytuacji Komitet Główny podjął decyzję o powtórnym sprawdzeniu wszystkich zgłoszeń i porównaniu uzyskanych wyników w obu wersjach kompilatora i interpretera. Szczęśliwie różnice okazały się niewielkie, a za błąd bardzo przepraszamy. Końcowy ranking dla każdego zawodnika uwzględnia wyższy z uzyskanych wyników punktowych, oraz wyższe z miejsc w obu klasyfikacjach.

Finałowy PreOIJ dla KAŻDEGO!

Zapraszamy do udziału w próbnym konkursie przed finałem XVIII Olimpiady Informatycznej Szkół Podstawowych. Konkurs jest organizowany przez Olimpijskie Koło Informatyczne jako zabawa mająca za cel lepsze przygotowanie do finału OIJ a także zachęcenie wszystkich uczniów Szkół Podstawowych do udziału w Olimpiadzie.

Konkurs ma formę zdalną i odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia 2024 roku. Więcej informacji znajdziesz na stronie OKI.

PreOIJ

Życzymy powodzenia!

Ukraińska Olimpiada Informatyczna Juniorów

Organizatorzy Ukraińskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów serdecznie zapraszają uczennice i uczniów z Polski do startu w zawodach. Konkurs przeprowadzony będzie w formie zdalnej w dniach 19-21.04.2024. Poziom trudności zawodów będzie prawdopodobnie podobny albo nieco wyższy niż finały XVIII OIJ. W związku z tym zachęcamy do sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy. Jest to doskonały trening przed trzecim etapem OIJ.

Harmonogram

  • 19.04 Dzień próbny - zawody próbne - 11:30-13:30
  • 20.04 I dzień zawodów - zawody główne część 1 - 10:00-15:00
  • 21.04 II dzień zawodów - zawody główne część 2 - 10:00-15:00

Zapisy

Zapisy mają formę zdalną i są dostępne poprzez formularz.

Życzymy powodzenia!

Zawody III stopnia - informacje

Na stronie opublikowaliśmy informacje dla uczestników Zawodów III stopnia XVIII OIJ. W zakładce Zawody III stopnia znajdziesz przydatne wiadomości dotyczące przebiegu tegorocznego finału oraz zapoznasz się z istotnymi szczegółami technicznymi.

Zawody odbędą się w Warszawie w dniach 26-28 kwietnia 2024 roku.

Podziękowania za organizację zawodów II stopnia

W imieniu Komitetu Głównego oraz uczennic i uczniów biorących udział w XVIII Olimpiadzie Informatycznej Juniorów chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie zawodów II stopnia.

Drugi etap XVIII OIJ nie odbyłby się bez wspaniałej pomocy organizacyjnej jaką udzieliło Olimpiadzie 13 ośrodków akademickich i szkolnych z całej Polski oraz wsparcia licznej grupy pracowników reprezentujących te ośrodki.

Ośrodki, w których odbywał się II etap XVIII OIJ

Dziękujemy za pomoc:

  • II Liceum Ogólnokształcącemu im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
  • VI Liceum Ogólnokształcącemu im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
  • III Liceum Ogólnokształcącemu im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
  • Akademickiemu Liceum Ogólnokształcącemu Politechniki Śląskiej w Gliwicach
  • Wydziałowi Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
  • I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Staszica w Lublinie
  • I Liceum Ogólnokształcącemu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
  • Liceum Ogólnokształcącemu im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku
  • VIII Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Publicznemu Akademickiemu Liceum Ogólnokształcącemu z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie
  • XIII Liceum Ogólnokształcącemu w Szczecinie
  • Wydziałowi Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego
  • Instytutowi Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego

Wyniki zawodów II stopnia

Do zawodów trzeciego stopnia zostali zakwalifikowani zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej 87 punktów.

Dostępna jest już lista zakwalifikowanych.

Odpowiedzi na indywidualne reklamacje zostały rozesłane na adresy mailowe podane w SIO.

Zakończenie zawodów II stopnia

Zawody II stopnia XVIII OIJ odbyły się 2 marca. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom!

W poniedziałek 11.03.2024 roku opublikujemy na stronie OIJ próg kwalifikacji do finału tegorocznej OIJ. Lista osób zakwalifikowanych pojawi się w najbliższych dniach po 11 marca.

Fundacja Rozwoju Informatyki Organizacją Pożytku Publicznego

OPP

Od roku 2009 Fundacja Rozwoju Informatyki jest organizatorem Olimpiady Informatycznej dla uczniów szkół średnich, a od roku 2019 – Olimpiady Informatycznej Juniorów dla uczniów szkół podstawowych. Podstawowe finansowanie obu olimpiad jest zapewniane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Niestety to finansowanie nie w pełni pokrywa koszty organizacji olimpiad, w szczególności odnoszących się do organizacji drugich i trzecich etapów. Tymczasem Komitety Główne tych olimpiad dążą do tego, by umożliwić jak największej liczbie uczestników udział w drugim etapie (w okręgach), gdyż takie doświadczenie daje młodzieży silną motywację do rozwoju. Ponadto finansowanie MEN nie uwzględnia innych działań edukacyjnych związanych z olimpiadami, w tym tak ważnych jak obozy naukowo-treningowe dla uczestników olimpiad. Ponadtrzydziestoletnie doświadczenie Olimpiady Informatycznej pokazuje, że takie obozy pełnią wprost nieocenioną rolę w rozwoju młodych talentów informatycznych oraz nawiązywaniu środowiskowych kontaktów, które procentują w przyszłym zawodowym i osobistym życiu ich uczestników.

W roku 2023 Fundacja Rozwoju Informatyki uzyskała status organizacji pożytku publicznego, który umożliwia jej zbieranie funduszy na działalność statutową. W roku 2024 pragniemy przeprowadzić pierwszą taką zbiórkę, a zebrane środki przeznaczyć na wspieranie organizacji obu olimpiad oraz na towarzyszącą im działalność edukacyjną, w tym obozy naukowo-treningowe dla uczestników olimpiad, przede wszystkim finalistów.

Liczymy przede wszystkim na liczny odzew byłych uczestników olimpiad, którzy wiedzą najlepiej, co daje start w takich zawodach. Zapraszamy też do wsparcia naszych inicjatyw wszystkich przyjaciół olimpiad informatycznych. Ze swojej strony obiecujemy dzielić się informacjami o wydarzeniach i sukcesach związanych z naszymi olimpiadami.

Zachęcamy do przekazywania 1,5% podatku dla Fundacji Rozwoju Informatyki, KRS 0000025627, pisząc w polu “cel szczegółowy” odpowiednio “Olimpiada Informatyczna” albo “Olimpiada Informatyczna Juniorów”, wskazując tym samym, która olimpiada i towarzysząca jej działalność edukacyjna ma być objęta wsparciem. Zachęcamy też do wpłacania darowizn na nr konta: 33 1240 1037 1111 0011 3285 6396.

Luxoft sponsorem Olimpiady

Z przyjemnością informujemy, że Luxoft został partnerem i sponsorem XVIII Olimpiady Informatycznej Juniorów!

Logo Luxoft

Dziękujemy bardzo firmie Luxoft za wsparcie. W ramach współpracy Luxoft stanie się sponsorem wydarzeń powiązanych z OIJ oraz fundatorem nagród dla laureatów. Luxoft to kolejne przedsiębiorstwo, które doceniło znaczenie konkursu. Wsparcie Luxoft pozwoli uczynić Olimpiadę jeszcze lepszym wydarzeniem niż dotychczas.

Wyniki zawodów pierwszego stopnia

Do zawodów drugiego stopnia zostali zakwalifikowani wszyscy zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej 400 punktów. Odpowiedzi na indywidualne reklamacje zostały rozesłane na adresy mailowe podane w systemie SIO2.

Tutaj znajduje się lista rankingowa zawodników zakwalifikowanych do drugiego etapu: ranking.

Termin ogłoszenia wyników zawodów I stopnia

Ostateczne wyniki zawodów I stopnia XVIII OIJ zostaną opublikowane 22 stycznia 2024 r. (poniedziałek). Informacja o wynikach dostępna będzie na stronie OIJ oraz na profilu Facebook OIJ.

Trzymamy kciuki i życzymy wszystkim jak najlepszych rezultatów!

Konkurs Mistrz Programowania 2024

Rozpoczął się zdalny konkurs informatyczny Mistrz Programowania 2024 organizowany przez Olimpijskie Koło Informatyczne.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, który może być świetnym przygotowaniem do Olimpiady Informatycznej Juniorów. Osoby uczestniczące w zawodach będą mogły wykonywać zadania w domu, a każda runda konkursu potrwa 2 tygodnie. Zapoznaj się z harmonogramem by uzyskać więcej informacji.

Zadania konkursowe ułożone będą od tych najprostszych do najbardziej wymagających. Konkurs stanowi świetną okazję do ćwiczenia umiejętności programowania i rozwiązywania problemów logicznych.

Życzymy powodzenia wszystkim osobom, które podejmą to wyzwanie.

Zakończenie zawodów I etapu

Dzisiaj (8 stycznia 2024) o północy kończy się I etap XVIII Olimpiady Informatycznej Juniorów. Bardzo dziękujemy wszystkim startującym! Zgodnie z Regulaminem, od piątku 12 stycznia 2024 r. poprzez SIO2 będzie można zapoznać się ze wstępną oceną swoich rozwiązań.

Do środy 17 stycznia 2024 r. (włącznie), poprzez system SIO2 każdy zawodnik będzie mógł zgłaszać uwagi do wstępnej oceny swoich rozwiązań. Reklamacji nie podlega jednak dobór testów, limitów czasowych, kompilatorów i sposobu oceny. Nie będziemy też mogli rozpatrzyć reklamacji złożonych po tym terminie.

Statystyki z testu wiedzy XVIII OIJ

Dnia 26 października odbył się test wiedzy, który stanowi (obok zadań programistycznych) część zawodów pierwszego stopnia. Zawodnicy mogą przeglądać swoje wyniki w systemie SIO2.

Na teście można było zdobyć maksymalnie 200 punktów. Średni wynik wyniósł około 62 punkty, a mediana wyników wyniosła 60 punktów.

Szczegółowe informacje (zadania, poprawne odpowiedzi oraz dokładniejsze statystyki) znajdują się tutaj.

Dziękujemy zawodnikom za udział, a nauczycielom za pomoc w organizacji testu w szkołach. Przypominamy jednocześnie, że nadal (do 8 stycznia 2024) możliwe jest nadsyłanie zgłoszeń do zadań programistycznych (sześć zadań po maksymalnie 100 punktów za każde). Uczeń, który napisał test lub wysłał rozwiązanie przynajmniej jednego zadania programistycznego, staje się uczestnikiem Olimpiady i zależnie od uzyskanego łącznego wyniku może zostać zakwalifikowany do zawodów drugiego stopnia OIJ.

Bank Pekao S.A. sponsorem Olimpiady

Z przyjemnością informujemy, że Bank Pekao S.A. został oficjalnym sponsorem i fundatorem nagród XVIII Olimpiady Informatycznej Juniorów!

Logo Bank Pekao

Dziękujemy bardzo Bankowi Pekao za zainteresowanie i wsparcie. Pomoc udzielona przez Bank będzie niezmiernnie cennym wkładem w proces organizacji konkursu oraz będzie stanowiła wsparcie dla wszystkich osób uczestniczących. Dzięki umowie sponsorskiej nasza Olimpiada będzie jeszcze lepsza niż dotychczas a uczniowie będą mieli szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród.

Test Wiedzy - rozwiązania i odwołania

Opublikowaliśmy treść tegorocznego testu wiedzy oraz listę poprawnych odpowiedzi i rozwiązań.

Koordynatorzy mogą wpisywać wyniki testu do 3 listopada 2023 roku do godziny 23:59.

Odwołania od wyników testu można przesyłać do 10 listopada 2023 roku do godziny 23:59 na adres sekretariat@oij.edu.pl podając w temacie: imię i nazwisko zawodnika - odwołanie od wyników testu 18 OIJ.

Hasło do Testu Wiedzy

Dzisiaj o godzinie 12:00 rozpocznie się Test Wiedzy, który stanowi część I Etapu XVIII OIJ.

Poniżej publikujemy hasło dla Koordynatorów niezbędne do otworzenia testu wiedzy. Test należy wydrukować w odpowiedniej liczbie kopii, po jednej dla każdego ucznia.

HASŁO: hfZ2WjfhxFpWYJhLDVbpP4bS

Życzymy powodzenia!

Test Wiedzy - Webinarium i Terminarz

W ramach przygotowań do zawodów I stopnia zapraszamy do uczestnictwa w webinarium dotyczącym testu wiedzy. Webinarium skierowane jest zarówno do Koordynatorów jak i uczennic oraz uczniów startujących w Olimpiadzie.

Webinarium odbędzie się we wtorek 24.10.2023 na platformie YouTube. Początek wydarzenia godzina 18:00. Webinarium poprowadzi sekretarz naukowy OIJ Karol Pokorski. Uruchom link poniżej by wziąć udział w wydarzeniu.

Webinarium - Test Wiedzy XVIII OIJ

Poniżej prezentujemy szczegółowy plan przebiegu tegorocznego Testu Wiedzy:

  • środa 25.10.2023, do 23:59 Koordynatorzy otrzymują e-mail z testem,
  • czwartek 26.10.2023, o 10:00 Na stronie Olimpiady opublikowane zostaje hasło do otworzenia testu,
  • czwartek 26.10.2023, 12:00 Rozpoczęcie testu,
  • piątek 03.11.2023, do 23:59 Termin wpisania przez koordynatorów odpowiedzi udzielonych przez uczniów na teście,
  • piątek 10.11.2023, do 23:59 Termin przesyłania odwołań do testu.

Test wiedzy informatycznej

Zapraszamy do udziału w teście wiedzy informatycznej. Test stanowi część zawodów I stopnia XVIII OIJ. Do zdobycia jest aż 200 punktów, które przybliżą Cię do awansu do drugiego etapu olimpiady!

Test odbędzie się 26 października 2023 roku w Twojej szkole pod opieką nauczyciela. Test rozpocznie się o godzinie 12:00 i będzie trwać 100 minut.

Test jest dobrowolny i może przystąpić do niego każdy uczeń, którego szkoła do 18:00 dnia 24.10.2023 (wtorek) zarejestruje się prawidłowo. Z przyczyn organizacyjnych nie możemy zagwarantować, że test uda się przeprowadzić w szkołach które zarejestrują się po tej dacie.

Test ma formę papierową, do jego rozwiązania będziesz potrzebować wyłącznie długopisu. Pytania na teście będą dotyczyć podstaw programowania oraz prostych zagadnień algorytmicznych. Pytania dotyczące programowania będą w tym roku wspólne dla obu języków (C++ i Python) i dla wygody uczestników zaprezentowane jednocześnie w obu wersjach. Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami testowymi z lat ubiegłych.

Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę programowania możesz przystąpić do testu, by zapoznać się z rodzajem wyzwań, jakie stoją przed uczestnikami i uczestniczkami XVIII OIJ. Będziesz mieć czas do 8 stycznia 2024 roku, aby spróbować rozwiązać zadania programistyczne.

Jeśli z jakiś przyczyn nie weźmiesz udziału w teście nadal masz szansę awansować do drugiego etapu OIJ. Podczas klasyfikacji będzie brana pod uwagę suma punktów z testu oraz z części programistycznej zawodów I stopnia.

Powodzenia!

Rejestracja szkół i uczniów na XVIII OIJ

Informujemy, że rejestracja szkół oraz zawodników i zawodniczek na tegoroczną edycję Olimpiady Informatycznej Juniorów jest możliwa przez cały czas trwania Zawodów I Stopnia, które będą trwać do 8 stycznia 2024 roku.

Czekamy na wnioski rejestracyjne i przypominamy, że rejestracja jest niezbędna w celu uczestnictwa placówki w Teście Wiedzy, który odbędzie się 26 października 2023 roku.

Rozpoczęcie zawodów XVIII OIJ

W poniedziałek 25 września rozpoczynamy zawody I stopnia XVIII OIJ. W tym roku czeka na Was szereg zadań programistycznych, które należy rozwiązać w C++ lub Pythonie.

Zadania będą dostępne od poniedziałku 25 września nawet dla osób, które jeszcze nie przeszły pełnej ścieżki rejestracji na zawody. W celu rejestracji zapoznaj się z sekcją Rejestracja. Dodatkowe informacje możesz uzyskać ze strony Jak wystartować w OIJ.

Powodzenia!

Wyniki EJOI 2023

Piotr Dybich zdobył złoty medal na Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów 2023 zajmując bardzo wysokie, czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Medal brązowy wywalczyli Samuel Maj oraz Jan Kosiorowski.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników!

Medale reprezentacji Polski EJOI 2023

Reprezentacja Polski na zawodach Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2023. W czarnych koszulkach od lewej: Karol Pokorski (lider drużyny), Michał Wolny, Samuel Maj, Jan Kosiorowski, Piotr Dybich, Tomasz Kwiatkowski (lider drużyny).

Polskę na zawodach EJOI 2023 reprezentowali:

  • Piotr Dybich - uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie
  • Samuel Maj - absolwent Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Kętach
  • Michał Wolny - absolwent Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tonego Halika w Warszawie
  • Jan Kosiorowski - absolwent Szkoły Podstawowej nr 67 im. Władysława Łokietka w Krakowie

Specjalne podziękowania należą się Karolowi Pokorskiemu i Tomaszowi Kwiatkowskiemu za opiekę nad reprezentacją i wsparcie udzielone zawodnikom.

Zawodnicy reprezentacji Polski EJOI 2023

Zawodnicy reprezentacji Polski na zawodach Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2023.

Pełne wyniki zawodów: http://ranking.ejoi2023.kiu.edu.ge/Ranking.html.

Reprezentacja Polski na EJOI 2023

Samuel Maj, Michał Wolny, Piotr Dybich i Jan Kosiorowski, laureaci I stopnia XVII OIJ, będą reprezentować Polskę w tegorocznej edycji Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów. EJOI2023 odbędzie się w Gruzji w dniach 8-14 września. Zawodnikom życzymy powodzenia w konkursie! Liderami i opiekunami polskiej drużyny zostali Karol Pokorski i Tomasz Kwiatkowski.

Zdjęcie reprezentacji Polski na zawody EJOI 2023

Reprezentacja Polski na zawody Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2023. Od lewej Piotr Dybich, Jan Kosiorowski, Samuel Maj i Michał Wolny.

Dzięki wsparciu InstaKod zawodnicy mogli uczestniczyć w dedykowanym obozie treningowym i warsztatach przygotowująch do konkursu. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tego wydarzenia oraz wsparcie tegorocznych reprezentantów Polski.

Obóz przed EJOI 2023.

Adam Gąsienica-Samek prowadzi zajęcia dla polskiej drużyny EJOI 2023.

Terminarz XVIII OIJ

Przedstawiamy terminarz XVIII OIJ. Szczegółowe informacje na temat organizacji zawodów i ich regulamin zostaną opublikowane w najbliższym czasie.

Terminarz XVIII Olimpiady Informatycznej Juniorów:

  • Zawody I stopnia: 25 września 2023 - 8 stycznia 2024.

Test wiedzy informatycznej odbędzie się w 26 października 2023 roku (czwartek) w szkole ucznia pod nadzorem nauczyciela.

  • Zawody II stopnia: 2 marca 2024.
  • Zawody III stopnia: 26-28 kwietnia 2024.

Zawodnikom, którzy po raz pierwszy wezmą udział w Olimpiadzie, polecamy zeszłoroczny dział Jak wystartować w OIJ?.

Podsumowanie Finałów XVII OIJ

Samuel Maj z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Fundacji Królowej Świętej Jadwigi w Kętach (woj. małopolskie) został zwycięzcą finału XVII Olimpiady Informatycznej Juniorów. Oprócz zwycięzcy Komitet Główny Olimpiady przyznał tytuły Laureata I stopnia sześciu kolejnym zawodnikom. Miejsce drugie zajął Michał Wolny ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Tonego Halika w Warszawie a miejsce trzecie Piotr Dybich reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie.

Zdjęcie laureatów I stopnia XVII OIJ

Laureaci I stopnia XVII OIJ. Od lewej: Samuel Maj, Antoni Nowak, Krzysztof Witkowski, Jakub Woźniak, Jan Kosiorowski, Piotr Dybich, Michał Wolny. Wraz z nimi dyrektor Instytutu Informatyki Wydziału MIM Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Łukasz Kowalik oraz koordynatorka Olimpiady Juniorów Joanna Śmigielska (fot. Mikołaj Bulge).

Komitet Główny Olimpiady przyznał tytuły Lauraeta II stopnia dwudziestu kolejnym uczestniczkom i uczestnikom zawodów, na czele z Urszulą Pandel ze Szkoły Podstawowej nr 76 z Oddziałami Sportowymi we Wrocławiu. Dwadzieścia osiem osób zdobyło tytuł Laureata III stopnia, piętnaście zostało wyróżnionych, a pozostali uczestnicy zdobyli tytuł Finalisty XVII Olimpiady Informatycznej Juniorów. Łącznie w zawodach wystartowało 112 zawodniczek i zawodników.

Gratulujemy zwycięzcy, laureatkom i laureatom oraz wszystkim osobom, które podjęły to trudne wyzwanie jakim była tegoroczna Olimpiada.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Wydziałowi Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawaskiego, który gościł w tym roku finalistki i finalistów Olimpiady, a także udostępnił sale oraz infrastrukturę niezbędną do przeprowadzenia konkursu.

Wyniki zawodów III stopnia

Tutaj można zobaczyć wyniki XVII Olimpiady Informatycznej Juniorów.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy powodzenia w następnych startach w konkursach informatycznych!

Ukraińska Olimpiada Informatyczna Juniorów

Organizatorzy Ukraińskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów serdecznie zapraszają uczennice i uczniów z Polski do startu w zawodach. Konkurs przeprowadzony będzie w formie zdalnej w dniach 21-23.04.2023. Poziom trudności zawodów będzie prawdopodobnie podobny albo nieco wyższy niż finały XVII OIJ. W związku z tym zachęcamy do sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy. Jest to doskonały trening przed trzecim etapem OIJ.

Harmonogram

  • 21.04 Dzień próbny - zawody próbne - 11:30-13:30
  • 22.04 I dzień zawodów - zawody główne część 1 - 10:00-15:00
  • 23.04 II dzień zawodów - zawody główne część 2 - 10:00-15:00

Zapisy

Zapisy mają formę zdalną i są dostępne poprzez formularz.

Życzymy powodzenia!

Zawody III stopnia - informacje

Na stronie opublikowaliśmy informacje dla uczestników Zawodów III stopnia XVII OIJ. W zakładce Zawody III stopnia znajdziesz przydatne wiadomości dotyczące przebiegu tegorocznego finału oraz zapoznasz się z istotnymi szczegółami technicznymi.

Zawody odbędą się w Warszawie w dniach 6-7 maja 2023 roku. Dokładny harmonogram zawodów zostanie opublikowany wkrótce.

Wyniki zawodów II stopnia

Do zawodów III stopnia zostali zakwalifikowani wszyscy zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej 108 punktów.

Listę wszystkich zakwalifikowanych można znaleźć tutaj.

W roku szkolnym 2022/23 wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do finału otrzymują automatycznie tytuł finalisty Olimpiady Informatycznej Juniorów.

Serdecznie gratulujemy!

Podziękowania za organizację zawodów II stopnia

W imieniu Komitetu Głównego OIJ oraz uczennic i uczniów biorących udział w zawodach II stopnia tegorocznej Olimpiady Informatycznej Juniorów chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.

Drugi etap XVII OIJ nie odbyłby się bez wspaniałej pomocy organizacyjnej jaką udzieliło Olimpiadzie 13 ośrodków akademickich i szkolnych z całej Polski oraz wsparcia licznej grupy pracowników reprezentujących te ośrodki.

Ośrodki, w których odbywał się II etap XVII OIJ

Dziękujemy za pomoc:

  • II Liceum Ogólnokształcącemu im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
  • III Liceum Ogólnokształcącemu im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
  • Akademickiemu Liceum Ogólnokształcącemu Politechniki Śląskiej w Gliwicach
  • Wydziałowi Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
  • I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Staszica w Lublinie
  • I Liceum Ogólnokształcącemu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi
  • VIII Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Publicznemu Akademickiemu Liceum Ogólnokształcącemu z oddziałami dwujęzycznymi w Rzeszowie
  • XIII Liceum Ogólnokształcącemu w Szczecinie
  • Uniwersyteckiemu Liceum Ogółnokształcącemu w Toruniu
  • Wydziałowi Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego
  • XIV Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Staszica w Warszawie
  • Instytutowi Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego

Specjalne podziękowania należą się firmie Inter Europol S.A. z Marek, która zasponsorowała startującym w Warszawie dodatkowy słodki poczęstunek!

Zakończenie zawodów II stopnia

Zawody II stopnia XVII OIJ odbyły się 4 marca. Gratulujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom!

Do dnia 13 marca 2023 roku (do godziny 12:00) opublikowane zostaną na stronie OIJ wyniki zawodów oraz lista osób, które zakwalifikują się do finałowego etapu tegorocznej Olimpiady.

Potwierdzenie uczestnictwa w zawodach II stopnia

Osobom zakwalifikowanym do II stopnia zawodów XVII OIJ wysłaliśmy indywidualne wiadomości z istotnymi informacjami organizacyjnymi. Sprawdź swoją pocztę na adresie mailowym, którego użyłaś / użyłeś podczas początkowej rejestracji na Olimpiadę w systemie SIO2.

W mailu tym znajdziesz link do formularza potwierdzającego uczestnictwo w zawodach II stopnia. Prosimy o wypełnienie formularza do dnia 1 marca bieżącego roku.

Dziękujemy

Zawody II stopnia - informacje

Na stronie opublikowaliśmy informacje dla uczestników Zawodów II stopnia XVII OIJ. W zakładce Zawody II stopnia znajdziesz harmonogram oraz listę ośrodków lokalnych, w których odbędą się konkursy. Ponadto dowiesz się, w którym mieście będziesz uczestniczyć w zawodach i znajdziesz inne przydatne wiadomości dotyczące ich przebiegu oraz zapoznasz się z istotnymi szczegółami technicznymi.

Wyniki zawodów pierwszego stopnia

Do zawodów drugiego stopnia zostali zakwalifikowani wszyscy zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej 400 punktów. Odpowiedzi na indywidualne reklamacje zostaną rozesłane na adresy mailowe podane w systemie SIO2.

Listę rankingową zakwalifikowanych zawodników można znaleźć tutaj.

Termin ogłoszenia wyników zawodów I stopnia

Ostateczne wyniki zawodów I stopnia XVII OIJ zostaną opublikowane 23 stycznia 2023 r. (poniedziałek) do godziny 12:00. Informacja o wynikach dostępna będzie na stronie OIJ oraz na profilu Facebook OIJ.

Trzymamy kciuki i życzymy wszystkim jak najlepszych rezultatów!

Zakończenie zawodów I etapu

Dzisiaj (5 stycznia 2023) o północy kończy się I etap Olimpiady Informatycznej Juniorów. Bardzo dziękujemy wszystkim zawodnikom! Zgodnie z Regulaminem, od wtorku 10 stycznia 2023 r. poprzez SIO2 będzie można zapoznać się ze wstępną oceną swoich rozwiązań.

Do piątku 13 stycznia 2023 r. (włącznie) poprzez system SIO2 każdy zawodnik będzie mógł zgłaszać uwagi do wstępnej oceny swoich rozwiązań. Reklamacji nie podlega jednak dobór testów, limitów czasowych, kompilatorów i sposobu oceny. Nie będziemy też mogli rozpatrzyć reklamacji złożonych po tym terminie.

Test wiedzy - odwołania

Koordynatorzy mogą wpisywać wyniki testu do 8 listopada 2022 roku do godziny 23:59.

Odwołania od wyników testu można przesyłać do 14 listopada 2022 roku do godziny 23:59 na adres sekretariat@oij.edu.pl podając w temacie: imię i nazwisko zawodnika - odwołanie od wyników testu 17 OIJ.

Test wiedzy informatycznej

Zapraszamy do udziału w teście wiedzy informatycznej. Test stanowi część zawodów I stopnia XVII OIJ. Do zdobycia jest aż 200 punktów, które przybliżą Cię do awansu do drugiego etapu olimpiady!

Test odbędzie się 27 października 2022 roku w Twojej szkole pod opieką nauczyciela. Test rozpocznie się o godzinie 12:00 i będzie trwać 100 minut.

Test jest dobrowolny i może przystąpić do niego każdy, kto do końca dnia 23.10.2022 (niedziela) zarejestruje się jako uczestnik XVII OIJ. Z przyczyn organizacyjnych nie możemy zagwarantować, że test uda się przeprowadzić dla osób, które zarejestrują się po tej dacie.

Test ma formę papierową, do jego rozwiązania będziesz potrzebować wyłącznie długopisu. Pytania na teście będą dotyczyć podstaw programowania oraz prostych zagadnień algorytmicznych. Pytania dotyczące programowania będą w tym roku wspólne dla obu języków (C++ i Python) i dla wygody uczestników zaprezentowane jednocześnie w obu wersjach. Zachęcamy do zapoznania się z pytaniami testowymi z lat ubiegłych.

Jeśli dopiero rozpoczynasz naukę programowania możesz przystąpić do testu, by zapoznać się z rodzajem wyzwań, jakie stoją przed uczestnikami i uczestniczkami XVII OIJ. Będziesz mieć czas do 5 stycznia 2023 roku, aby spróbować rozwiązać zadania programistyczne.

Jeśli z jakiś przyczyn nie weźmiesz udziału w teście nadal masz szansę awansować do drugiego etapu OIJ. Podczas klasyfikacji będzie brana pod uwagę suma punktów z testu oraz z części programistycznej zawodów I stopnia.

Powodzenia!

Wyniki EJOI 2022

Stanisław Lada zdobył złoty medal na Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Juniorów 2022 zajmując wysokie, siódme miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Srebrny medal wywalczył Jan Myszka, natomiast brązowy zdobyli Piotr Dybich oraz Magdalena Pawicka. Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników!

Zdjęcie reprezentacji Polski na zawody EJOI 2022

Reprezentacja Polski na zawodach Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2022 (fot. Szymon Łabiński).

Polskę na zawodach EJOI 2022 reprezentowali:

  • Alex Basałaj - absolwent Szkoły Podstawowej nr 76 z Oddziałami Sportowymi we Wrocławiu
  • Piotr Dybich - uczeń 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Orła Białego w Strzyżowie
  • Mateusz Jurach - absolwent Szkoły Podstawowej nr 76 z Oddziałami Sportowymi we Wrocławiu
  • Marek Kazimierczak - absolwent Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 w Warszawie
  • Stanisław Lada - absolwent Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich w Warszawie
  • Jan Myszka - absolwent Szkoły Podstawowej nr 76 z Oddziałami Sportowymi we Wrocławiu
  • Magdalena Pawicka - absolwentka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu
  • Karol Żeleźnik - absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu

Przewodniczącym polskiej reprezentacji był Karol Pokorski, wiceprzewodniczącym dr Cezary Obczyński, opiekunem zawodników - Tomasz Kwiatkowski.

Chcielibyśmy bardzo podziękować płockiej filii Politechniki Warszawskiej, Liceum Ogólnokształcącemu im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku oraz Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w Płocku za wsparcie udzielone reprezentacji. Szczególne podziękowania należą się pani Małgorzacie Szymczak za oprowadzenie zawodników i zawodniczek po Starym Mieście w Płocku oraz po najstarszym liceum w Polsce.

Pełne wyniki zawodów: https://ejoi2022.eolymp.space/s/results.

Zdjęcie reprezentacji w wyższej rozdzielczości: ejoi22-zdjecie.jpg.

Rejestracja na zawody XVII Olimpiady Informatycznej Juniorów

Rejestracja na zawody XVII OIJ w SIO2 została otwarta.

Zgodnie z terminarzem zadania programistycznie można rozwiązywać od 26. września 2022. Test wiedzy odbędzie się 27. października w szkołach pod opieką nauczycieli.

W tym roku nie odbywa się rejestracja szkół. Komitet Główny Olimpiady skontaktuje się ze szkołami, których uczniowie zarejestrują się w SIO2 i ustali szczegóły przeprowadzenia testu

Zmiana terminarza XVII OIJ

Nowy terminarz XVII Olimpiady Informatycznej Juniorów:

  • Zawody I stopnia: 26 września 2022 - 5 stycznia 2023r.

Test wiedzy informatycznej odbędzie się w drugiej połowie października 2022 roku w szkole ucznia pod nadzorem nauczyciela.

  • Zawody II stopnia: 4 marca 2023r.
  • Zawody III stopnia: 6-7 maja 2023r.

Zawodnikom, którzy po raz pierwszy wezmą udział w Olimpiadzie, polecamy dział Jak wystartować w OIJ?.

UWAGA: Zmiana terminu Olimpiady nastąpiła ze względu na konieczność dostosowania się do terminów egzaminu ósmoklasisty.

Wyniki zawodów III stopnia

Komitet Główny Olimpiady Informatycznej Juniorów postanowił przyznać tytuł finalisty wszystkim zawodnikom, którzy uzyskali wynik co najmniej 46 punktów. Dostępna jest już lista rankingowa finalistów XVI Olimpiady Informatycznej Juniorów.

Pełne wyniki zawodów zostaną ogłoszone podczas ceremonii zakończenia w dniu 22 maja 2022r. o godz. 11:00 w budynku Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (Warszawa, ul. Koszykowa 86).

Formuła zawodów III stopnia

Aktualizacja: Opublikowaliśmy zasady organizacji zawodów III stopnia.

Aktualizacja: W dniu dzisiejszym (sobota, 23 kwietnia) do wszystkich zawodników zakwalifikowanych do zawodów III stopnia zostaną wysłane informacje w sprawie organizacji zawodów wraz z informacją o przydziale miejsca pisania tych zawodów.

Aktualizacja: Udostępniliśmy informacje o oprogramowaniu, które będzie dostępne podczas zawodów III stopnia oraz pełne adresy miejsc, w których te zawody będą się odbywały. Dalsze informacje na temat zawodów będą się stopniowo pojawiały na stronie.

Z przyjemnością informujemy, że zawody III stopnia odbędą się lokalnie w trzech ośrodkach: w Krakowie, w Warszawie oraz we Wrocławiu. Dostępny jest już ramowy plan zawodów. Szczegółowe zasady organizacji zawodów i ustalenia techniczne zostaną opublikowane w nadchodzących dniach.

Wyniki zawodów II stopnia

Komitet Główny postanowił zakwalifikować do zawodów III stopnia wszystkich zawodników, którzy zdobyl w zawodach II stopnia co najmniej 125 punktów.

Dostępna jest już lista zakwalifikowanych zawodników.

Przypominamy, że w tym roku kwalifikacja do zawodów III stopnia nie jest jednoznaczna z przyznaniem tytułu finalisty.

Odpowiedzi na złożone reklamacje zostaną przesłane w dniu dzisiejszym na adresy mailowe podane w Systemie Informatycznym Olimpiady.

Zasady organizacji zawodów II stopnia

Przed zawodami II stopnia prosimy zapoznać się z załączonym komunikatem.

Opublikowaliśmy także Aneks do Regulaminu i Zasady Organizacji Zawodów II stopnia.

Śpieszymy też z informacją, że w tym roku odbędą się ponownie Zdalne Warsztaty Olimpijskie w dniach 4-6 marca 2022. Szczegóły dostępne są na odpowiedniej podstronie.

Aktualizacja: warsztaty będą odbywały się za pośrednictwem SIO: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/zwo22/dashboard/.

Formuła zawodów II stopnia

Szanowni Państwo,

W związku z sytuacją epidemiczną oraz ostatnimi rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji i Nauki informujemy że, podobnie jak w poprzedniej edycji Olimpiady, zawody II stopnia odbędą się zdalnie, a każdy Uczestnik może wystartować z dowolnego miejsca.

Do III etapu zostanie zakwalifikowanych co najmniej 80 uczestników, ale nie otrzymają oni automatycznie tytułu finalisty. Komitet Główny przyzna te tytuły po zawodach III stopnia na podstawie uzyskanych tam wyników, przy czym finalistami zostanie co najmniej 60 uczestników III etapu. Szczegółowe informacje pojawią się w najbliższym czasie w postaci Aneksu do Regulaminu i Zasad Organizacji Zawodów II stopnia.

Wyniki zawodów I stopnia

Do zawodów drugiego stopnia zostaną zakwalifikowani zawodnicy, którzy zdobyli co najmniej 370 punktów.

Dostępna jest już lista zakwalifikowanych.

Odpowiedzi na indywidualne reklamacje zostaną rozesłane na adresy mailowe podane w SIO.

Początek tury ukrytej

Rozpoczęliśmy turę ukrytą zawodów I stopnia. W turze tej w tym roku czeka na Was pięć zadań programistycznych, które należy rozwiązać w C++ lub Pythonie: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oij16-1/p/. Rozwiązania zadań z tej tury należy nadesłać do 3 stycznia 2022.

Równocześnie przypominamy, że na rozwiązania zadań z tury otwartej czekamy jeszcze dwa tygodnie. Termin wysyłania rozwiązań zadań tury otwartej to 6 grudnia 2021 (poniedziałek) o 23:59:59.

Drugie podejście do testu wiedzy

W sobotę, 13.11.br. odbędzie się drugie podejście do testu wiedzy. Test rozpocznie się o godz. 18:00 i potrwa 100 min. Jako wynik w zawodach liczy się lepszy z wyników uzyskanych w obu podejściach. Test przeprowadzany jest przy pomocy Systemu Informatycznego Olimpiady, dostępnego pod adresem https://oij.edu.pl/sio

Przypominamy, że podczas tury testowej zawodnicy mogą korzystać z dowolnych materiałów papierowych i elektronicznych, w tym z kompilatorów/interpreterów oraz Internetu.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że zawody OIJ są indywidualne i nie jest dozwolona żadna forma komunikacji pomiędzy zawodnikami, także poprzez internetowe komunikatory.

Krótko po teście na naszej stronie opublikujemy wszystkie pytania wraz z odpowiedziami i krótkim opisem rozwiązań.

Próba przed testem

Podczas pierwszego podejścia część zawodniczek/zawodników zwracała się z problemami technicznymi, dlatego zachęcamy do wcześniejszego przetestowania swojego sprzętu. W tym celu udostępniamy przykładowy test od teraz do soboty do godz.12. Przejdźcie go w całości, gdyż na niektórych komputerach (bardzo rzadko, ale jednak) nie wyświetlały się poprawnie niektóre pytania. Z problemami technicznymi można się do nas zwracać przez moduł Pytania w SIO lub przez maila: pomoc@oij.edu.pl

  1. Aby wziąć udział w teście należy:
    • Być zarejestrowanym w sio2 (Nie przyszedł mail potwierdzający -> Mail potwierdzający może znaleźć się w spamie)
    • Być zarejestrowanym do naszego konkursu: XVI Olimpiady Informatycznej Juniorów I etap (Pole z kodem szkoły należy zostawić puste)
  2. Wszystkich zawodników uczestniczących w teście prosimy o sprawdzenie przed testem, czy mogą zalogować się do systemu i czy na stronie zawodów ( https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oij16-1/dashboard/ ) wyświetla się zielony napis Jesteś zarejestrowany/a na konkurs.
  3. uwagi do testu: jeśli coś idzie nie dobrze, napisz mail ze szczegółowym opisem problemu na adres pomoc@oij.edu.pl lub zadzwoń na nr 50 40 32 956.

Powodzenia!

Rejestracja indywidualna

Dla zawodników dostępna jest już rejestracja indywidualna (bez szkoły). Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją.

Przypominamy że tura otwarta zawodów I stopnia rusza 26 października!

Pierwsze podejście do testu wiedzy

Aktualizacja: W zakładce Pytania tury testowej opublikowaliśmy już pytania z dzisiejszego testu wraz z odpowiedziami i rozwiązaniami.

Dzisiaj w zarejestrowanych szkołach odbędzie się pierwsze podejście do testu wiedzy. Test rozpoczyna się o godz. 10:00 i trwa 100 min. Test przeprowadzany jest przy pomocy Systemu Informatycznego Olimpiady dostępnego pod adresem https://oij.edu.pl/sio.

Wszystkich zawodników uczestniczących w teście prosimy o sprawdzenie przed testem czy mogą zalogować się do systemu i czy na stronie zawodów (https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oij16-1/dashboard/) wyświetla się zielony napis Jesteś zarejestrowany/a na konkurs.

Krótko po teście na naszej stronie opublikujemy wszystkie pytania wraz z odpowiedziami i krótkim opisem rozwiązań.

Powodzenia!

Odpowiedzi na pytania dot. tury testowej

Informujemy, że podczas tury testowej zawodnicy mogą korzystać z dowolnych materiałów papierowych i elektronicznych, w tym z kompilatorów/interpreterów oraz Internetu.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że zawody OIJ są indywidualne i nie jest dozwolona żadna forma komunikacji pomiędzy zawodnikami, także poprzez internetowe komunikatory.

OIJ16 - start!

Rejestracja na zawody XVI Olimpiady Informatycznej Juniorów jest już otwarta! Zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w zawodach!

Udostępniamy Państwu dokładne instrukcje rejestracji do zawodów:

Tura testowa zawodów I stopnia odbędzie się w dwóch terminach:

  • 6 października 2021 o godz. 10:00 w zarejestrowanych szkołach,
  • 13 listopada 2021 o godz. 18:00 zdalnie.

Zachęcamy do podejścia do testu w obu tych terminach — Twoim wynikiem będzie maksimum z wyników osiągniętych na obu tych podejściach. W ramach pomocy w przygotowaniach do testu udostępniliśmy przykładowe i archiwalne testy wraz z odpowiedziami i rozwiązaniami.

Przed zawodami zachęcamy do zapoznania się z Przewodnikiem po OIJ, który zawiera wszystkie informacje dla zawodników. Na stronie Przepisy udostępniliśmy także wszystkie dokumenty związane z organizacją tegorocznej Olimpiady.

Wyniki EJOI 2021

Adam Gąsienica-Samek został wicemistrzem Europy podczas zawodów Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2021! Brązowe medale wywalczyli Jerzy Olkowski oraz Karol Łacina. Natomiast Paulina Żeleźnik, startująca w drugiej, nieoficjalnej reprezentacji, zdobyła srebrny medal. Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników!

Zawodnicy reprezentujący Polskę na zawodach Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2021

Polskę na zawodach EJOI 2021 reprezentowali:

  • Karol Łacina - absolwent Szkoły Podstawowej nr 76 z Oddziałami Sportowymi we Wrocławiu
  • Stanisław Lada - uczeń 7. klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich w Warszawie
  • Jerzy Olkowski - absolwent Szkoły Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie
  • Adam Gąsienica-Samek - absolwent Szkoły Podstawowej nr 112 Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie

oraz w drugiej (nieoficjalnej) reprezentacji:

  • Paulina Żeleźnik - absolwentka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu
  • Ignacy Kus - uczeń 7. Klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinie
  • Wiktoria Bazan - absolwentka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu
  • Marcin Rymkiewicz - absolwent Szkoły Podstawowej nr 187 im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Liderami polskiej reprezentacji byli Karol Pokorski oraz Lech Duraj, a opiekunem zawodników - Mikołaj Bulge.

Chcielibyśmy bardzo podziękować Liceum Ogólnokształcącemu Małachowianka w Płocku za bycie gospodarzem imprezy, a szczególnie panu Cezaremu Obczyńskiemu za nieocenioną pomoc przy organizacji.

Pełne wyniki zawodów: https://sepi.ro/documents-sepi/Medals.pdf

Obóz treningowy przed EJOI 2021

Aktualizacja: Obóz odbędzie się stacjonarnie w Płocku (dla zawodników zakwalifikowanych do zawodów EJOI i rezerwowych). Z tego miejsca zawodnicy będą także pisali zawody EJOI.

Obóz treningowy przed zawodami Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów (EJOI) odbędzie się w dniach 18-23 sierpnia 2021.

Sama Olimpiada odbędzie się bezpośrednio po obozie, w dniach 24-28 sierpnia. Organizatorami zawodów w tym roku jest Rumunia.

Zaświadczenia dla laureatów i finalistów

Zaświadczenia dla laureatów i finalistów XV Olimpiady Informatycznej Juniorów zostały wysłane listem poleconym priorytetowym w dniu 10.06.2021 do szkół zawodników

Błażej Magnowski

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci Błażeja Magnowskiego. Błażej związany był z ruchem olimpijskim zarówno jako zawodnik — był zwycięzcą XX Olimpiady Informatycznej i brązowym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej oraz jako organizator — pełnił funkcję w-ce przewodniczącego Komitetu Głównego Olimpiady informatycznej Gimnazjalistów. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

Komunikat ws. zawodów III stopnia

Komitet Główny OIJ, uwzględniając stan pandemii COVID-19, podjął następujące decyzje związane z organizacją zawodów III stopnia XV OIJ:

  • zawody III stopnia XV OIJ odbędą się w dniu 15 maja 2021 w godz. 9.00 – 13.30, zawodnicy będą pracowali w szkołach pod nadzorem nauczycieli;
  • wcześniej, 13 maja w godz. 14.30–17.00, w identycznych warunkach odbędzie się sesja próbna;
  • uroczyste zakończenie XV OIJ wraz z ogłoszeniem laureatów i finalistów odbędzie się w dniu 17 maja 2021 o godz. 16.00.

Szczegółowy harmonogram zawodów III stopnia XV OIJ oraz zmiany w Regulaminie Olimpiady i Zasadach Organizacji Zawodów zostaną opublikowane wkrótce na stronie.

Wyniki zawodów II stopnia

Komitet Główny OIJ postanowił do zawodów III stopnia zakwalifikować wszystkich zawodników, którzy zdobyli w zawodach II stopnia co najmniej 110 punktów.

Dostępna jest już lista osób zakwalifikowanych do zawodów III stopnia. Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym!

Decyzją Komitetu Głównego OIJ, ze względu na warunki panującej pandemii, zawody III stopnia XV OIJ odbędą się w pierwszej połowie maja lub w pierwszej połowie czerwca, a nie jak wcześniej zapowiadano 23-24 kwietnia 2021. Szczegółowe informacje zostaną zamieszczone na stronie OIJ w drugiej połowie kwietnia.

Forma zawodów II stopnia

Decyzją Komitetu Głównego, ze względu na pandemię COVID-19, zawody II stopnia XV OIJ odbędą się całkowicie zdalnie, w oryginalnym terminie (13 marca 2021).

Szczegółowy harmonogram zawodów oraz zmiany w Regulaminie Olimpiady i Zasadach Organizacji Zawodów zostaną opublikowane wkrótce na stronie.

Wyniki zawodów I stopnia - próg kwalifikacyjny

Komitet Główny postanowił zakwalifikować do zawodów II stopnia wszystkich zawodników, którzy zdobyli w zawodach I stopnia (łącznie z tury testowej, otwartej i ukrytej) co najmniej 369 punktów. Lista osób zakwalifikowanych pojawi się wkrótce na stronie.

Decyzje ws. reklamacji zostaną przesłane zainteresowanym zawodnikom na maile podane w systemie zawodów.

Informujemy także, że w zależności od sytuacji pandemicznej, zawody II stopnia mogą odbyć się w formule zdalnej. Szczegóły zostaną ogłoszone w drugiej połowie lutego.

Potyczki Algorytmiczne 2020

Zapraszamy do wzięcia udziału w XVI edycji „Potyczek Algorytmicznych” – najbardziej prestiżowym i jednym z najstarszych indywidualnych konkursów programistycznych organizowanych w Polsce.

Rejestracja on-line wystartowała 1 grudnia 2020. „Potyczki Algorytmiczne” mają charakter konkursu otwartego dla wszystkich, bez jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. W tym roku nowością jest “dywizja C”, którą adresujemy do osób stawiających swoje pierwsze kroki z konkursami programistycznymi.

„Potyczki Algorytmiczne 2020” składać się będą z dwóch etapów:

  • rundy zdalne – odbędą się w okresie od dnia 7 grudnia do 13 grudnia 2020, w którym odbędzie się 5 rund rozgrywanych za pośrednictwem Internetu, w ramach których uczestnicy będą mieli każdorazowo do rozwiązania zadania polegające na napisaniu programu komputerowego rozwiązującego zadany problem algorytmiczny;
  • wielki finał – planowany jest w Gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w dniach 16-17 stycznia 2021. Do finału zostanie zakwalifikowanych 20 zawodników.

Na najlepszych zawodników czekają nagrody rzeczowe. Dodatkowo, jak co roku, 256 osób otrzyma kultową koszulkę Potyczek Algorytmicznych 2020.

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu, a w tym regulamin, opis przebiegu zawodów oraz link do rejestracji dostępne są na stronie internetowej https://potyczki.mimuw.edu.pl.

Organizatorem Konkursu jest Fundacja Rozwoju Informatyki wspólnie z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Sponsorem głównym tegorocznej edycji jest firma Huawei, a naszymi partnerami są Atende S.A. oraz Digital Technology Poland.

Wyniki indywidualne po turze testowej

Wyniki indywidualne są już dostępne w SIO: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oij15-1/submissions/. Klucz odpowiedzi wraz z opisem rozwiązań znajduje się na stronie https://oij.edu.pl/oij15/etap1/pytania/.

Średni wynik w drugim podejściu wyniósł 139 punktów. Jednocześnie przypominamy że zawody I stopnia OIJ wciąż trwają, a w turze otwartej i ukrytej można zdobyć po 100 punktów za zadanie. Wynikiem za zawody I stopnia jest suma punktów za test (maksimum wśród obu podejść) i zadania.

Drugie podejście do testu wiedzy

Przypominamy, że dzisiaj (12 listopada 2020) o godz. 18:00 odbędzie się drugie podejście do testu wiedzy. Test dostępny będzie w SIO.

Prosimy o sprawdzenie kilkanaście minut przed testem, czy jesteście poprawnie zarejestrowani do odpowiedniego konkursu (XV Olimpiada Informatyczna Juniorów – I etap ). Można to zrobić poprzez wejście na stronę https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oij15-1/dashboard/. Powinien tam się wyświetlać komunikat, czy jesteście zarejestrowani do konkursu, czy trzeba jeszcze wykonać jakąś akcję. Instrukcję rejestracji można znaleźć pod linkiem https://oij.edu.pl/oij15/etap1/rejestracja-indywidualna/.

Próba przed testem

Przypominamy, że dzisiaj (sobota, 7 listopada) o godzinie 18:00 odbędzie się próba przed drugim podejściem do testu wiedzy. Próba ta nie jest obowiązkowa, a wyniki z niej nie będą brane pod uwagę przy kwalifikacji do zawodów II stopnia. Celem tej próby ma być zapoznanie się z zasadami testu i sprawdzenie systemu. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Test dostępny będzie w SIO. Przed testem prosimy upewnić się, że jesteście zarejestrowani w konkursie “XV Olimpiada Informatyczna Juniorów – I etap”.

Tura otwarta zawodów I stopnia XV OIJ

W SIO dostępna jest już pierwsza tura zadań, składająca się w większości z bardzo prostych problemów, które mają wprowadzić w sposób działania Olimpiady. W tej “jawnej” turze, wysyłając swoje rozwiązania, od razu dowiecie się, czy są prawidłowe - a nawet jeśli nie będą, będziecie mogli wysyłać ich poprawione wersje. Aby zobaczyć swój wynik, uzyj przycisku “Ujawnij wynik” w widoku zgłoszenia w SIO2. Warto pamiętać, że za każde zadanie można zdobyć od 0 do 100 punktów - w treściach zadań podane jest, jak walczyć o częściowe wyniki.

Po turze jawnej nastąpi jeszcze tura ukryta (która zacznie się 24 listopada 2020), na bardzo podobnych zasadach, w której jednak wyniki zawodników będą odsłonięte dopiero po upłynięciu terminu nadsyłania (terminarz: https://oij.edu.pl/oij15/terminarz/).

Komunikat KG po pierwszym podejściu do testu wiedzy

Uwaga, aktualizacja: próba przed drugim podejściem odbędzie się 7 listopada 2020 (sobota) o godz. 18:00.

Szanowni Zawodnicy, Nauczyciele, Rodzice i Opiekunowie,

Komitet Główny Olimpiady Informatycznej Juniorów jeszcze raz serdecznie przeprasza za wszystkie problemy techniczne podczas testu.

Przypominamy, że wszyscy zawodnicy będą mieli możliwość wziąć udział w drugim podejściu do testu, które odbędzie się 12 listopada (czwartek) o godz. 18:00. Test ten odbywa się zdalnie i zawodnicy biorą w nim udział z domu. Wynikiem za turę testową będzie maksimum uzyskane z obu podejść. Informujemy, że średni wynik w próbie 7.10 wynosił 111.

Jednocześnie dołożymy wszelkich starań, aby drugie podejście odbyło się bezproblemowo. Dostaliśmy od Państwa wiele uwag i sugestii, które będziemy się starali zaimplementować do tego czasu. Planujemy także przeprowadzenie próby testu, która odbędzie się 7 listopada (sobota) o godz. 18:00. Bardzo zachęcamy do udziału w tej próbie, która będzie stanowiła możliwość sprawdzenia warunków technicznych. Ten próbny test będzie bardzo krótki (kilka pytań) i jego wyniki nie będą liczyły się w konkursie.

Zwracamy także uwagę, że test jest jedynie jedną z 3 tur zawodów I stopnia. Druga tura to tura otwarta, która polega na rozwiązywaniu zadań programistycznych rozpocznie się 27 października 2020 (wtorek). Rozwiązanie testu nie jest wymagane do wzięcia udziału w kolejnych turach. Wynikiem za zawody I stopnia jest suma punktów zebranych podczas wszystkich 3 tur. Po zakończeniu zawodów KG ustala próg kwalifikacji do zawodów II stopnia, zgodnie z Zasadami Organizacji Zawodów.

Z powodu licznych próśb nauczycieli, wydłużamy czas rejestracji szkół oraz uczniów przez szkoły do 25 października. Jednocześnie uruchomiamy rejestrację indywidualną: uczniowie sami będą mogli zarejestrować się w konkursie, bez pośrednictwa szkoły. Przypominamy wszystkim nauczycielom, że po zgłoszeniu wszystkich uczniów, należy wysłać te zgody na adres sekretariatu OIJ: Olimpiada Informatyczna Juniorów, ul. Nowogrodzka 73, 02-006 Warszawa.

W związku z problemami części uczniów z rejestracją na konkurs, przygotowaliśmy szczegółowe instrukcje rejestracji:

Komitet pochylił się także nad reklamacjami złożonymi przez Państwa i większość problemów wynikała z faktu, że zawodnicy wysłali test po upływie czasu (system przyjmował zgłoszenia jeszcze 5 minut po zakończeniu konkursu, później zgłoszenia były odrzucane). Komitet zweryfikuje jak rozwiązać ten problem przy kolejnym podejściu, o czym poinformujemy w kolejnych komunikatach. Odpowiedzi na reklamacje zostaną przesłane zainteresowanym.

Komitet Główny OIJ

Koniec pierwszego podejścia do testu wiedzy

KG OIJ przeprasza wszystkich, których dotknęły dzisiejsze problemy dotyczące testu.

Wyniki oraz rozwiązania pojawią się ok. 13:30.

Pewne problemy wynikały z nieprawidłowego zarejestrowania się na konkurs. Jeżeli stwierdzicie Państwo, że rejestracja dokonana była poprawnie prosimy o reklamację na adres w.dubiel [malpa] fri.edu.pl z krótkim opisem przypadku i podaniem loginu ucznia.

Przypominamy także, że wszyscy zawodnicy będą mogli przystąpić do testu w dniu 12 listopada i liczy się tylko lepszy z uzyskanych wyników.

Pierwsze podejście do tury testowej

Problemy techniczne powinny być już rozwiązane. Czas na rozwiązanie testu został przedłużony wszystkim do 12:10.

Rysunki do zadań: https://oij.edu.pl/oij15/etap1/pytania/szachownica.png oraz https://oij.edu.pl/oij15/etap1/pytania/graf.png.

Test w wersji papierowej: https://oij.edu.pl/oij15/etap1/pytania/py_test.pdf oraz https://oij.edu.pl/oij15/etap1/pytania/cpp_test.pdf. UWAGA: te testy są jedynie udostępnione poglądowo, rozwiązania dalej trzeba nanieść w systemie.

Tura testowa rusza dziś (7 października) o godz. 10:00 w zarejestrowanych szkołach. Test odbywa się przez System Informatyczny Olimpiady (https://oij.edu.pl/sio).

Przypominamy, że samo zarejestrowanie w systemie rejestracji szkół nie jest wystarczające i że uczeń musi sam założyć sobie konto w Systemie Informatycznym Olimpiady (konto można założyć korzystając z następującego odnośnika: https://sio2.mimuw.edu.pl/register/). Następnie należy kliknąć w link, który znajduje się w wiadomości wygenerowanej przez system rejestracji szkół wysłanej na adres mailowy zawodnika bądź jego opiekuna; lub wpisać kod aktywacyjny na stronie https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oij15-1/register/.

W konkursie w SIO znajdują się dwa krótkie przykładowe testy, które można wypełnić, aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku.

Rejestracja trwa

Rejestracja szkół wciąż trwa! Bardzo prosimy o zapoznanie się z opisem tury testowej tegorocznych zawodów. Rejestracja szkół zakończy się dzień przed testem w szkołach, to jest 6 października 2020. Prosimy nie czekać na ostatnią chwilę! Rejestracja szkół dostępna jest pod adresem https://oij.edu.pl/cato/.

Test odbędzie się 7 października 2020 o godz. 10:00 jedynie w zarejestrowanych szkołach.

Przypominamy także, że dla osób przygotowujących się do zawodów udostępniliśmy przykładowe testy wraz z rozwiązaniami. Zachęcamy wszystkich zawodników do zapoznania się z tymi materiałami przed przystąpieniem do testu.

Plakat XV OIJ

Przedstawiamy plakat tegorocznej edycji Olimpiady Informatycznej Juniorów.

Plakat XV Olimpiady Informatycznej Juniorów

Załączamy także plakat w formacie PDF do wydruku.

Załączniki:

Rejestracja szkół wystartowała

Rejestracja szkół ruszyła. Nauczycieli zachęcamy do rejestrowania szkół w naszym systemie rejestracji.

Poniżej krótka instrukcja dla nauczycieli:

  1. Prosimy zarejstrować się w systemie rejestracji szkół, wciskając przycisk “Rejestracja”.
  2. Po wypełnieniu danych, należy potwierdzić adres email poprzez kliknięcie w link aktywacyjny wysłany na podany adres mailowy.
  3. Po aktywowaniu konta, należy zalogować się w systemie używając loginu i hasła wybranego w poprzednim kroku.
  4. Następnie należy wybrać szkołę, którą chcą Państwo zarejestrować, bądź wprowadzić dane szkoły do systemu.
  5. Po wybraniu szkoły, należy wpisać imię i nazwisko dyrektora szkoły.
  6. Jeżeli wszystko jest wypełnione poprawnie, wyświetli się formularz rejestracji do druku. Prosimy wydrukować formularz rejestracji i uzupełnić go.
  7. W systemie należy załączyć skan formularza. Sekretariat OIJ zweryfikuje przesłane informacje.
  8. Po weryfikacji otrzymacie Państwo mail potwierdzający, że szkoła jest zarejestrowana.
  9. Prosimy zebrać od zainteresowanych uczniów zgody na przetwarzanie danych, a następnie wpisać ich adresy mailowe (i ich rodziców) w systemie. Zgody należy później odesłać do sekretariatu OIJ w wersji papierowej.
  10. 7 października 2020 o godz. 10:00 uczniowie przystępują do testu w szkole, przy pomocy naszego systemu informatycznego (SIO2).

Jeżeli jesteś uczniem:

  1. Skontaktuj się ze swoim nauczycielem (zwykle będzie to nauczyciel informatyki, ale może być to inny nauczyciel lub dyrektor).
  2. Poproś o zarejestrowanie szkoły w systemie.
  3. Kiedy szkoła zostanie zarejestrowana, zgłoś się do nauczyciela z wypełnioną przez Ciebie i Twojego opiekuna zgodą na przetwarzanie danych.
  4. Na swojego maila otrzymasz link aktywacyjny, przez który finalnie zarejestrujesz się do udziału w Olimpiadzie.

Dodatkowo, wszystkich nauczycieli zapraszamy na warsztaty “Olimpiada Informatyczna Juniorów - propozycja dla każdego!”, które poprowadzą Joanna Śmigielska i Daniel Olkowski. Warsztaty odbędą się w ramach konferencji “Informatyka w Edukacji”, 24 września 2020, 16.15-17.45. Aby wziąć udział w warsztatach należy najpierw zarejestrować się jako uczestnik konferencji na stronie: https://iwe.mat.umk.pl/iwe20/node/2, następnie dopisać się do warsztatu. Liczba miejsc ograniczona, tworzona jest lista rezerwowa i możliwe będzie utworzenie kolejnych warsztatów, być może także poza tą konferencją. Konferencja jest prowadzona w trybie zdalnym w środowisku systemu Webex (Cisco). Na stronie konferencyjnej jest link do prób w tym środowisku, prowadzonych w tym tygodniu.

W imieniu organizatorów konferencji IwE zapraszamy na wykłady, referaty i inne warsztaty tej konferencji - wystarczy się zarejestrować i wybrać. Tematy wystąpień dotyczą zarówno kształcenia informatycznego, jak rozwiązań technologicznych związanych z kształceniem na odległość.

OIJ15 - start!

Już wkrótce rozpoczynamy XV edycję Olimpiady Informatycznej Juniorów! Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do wzięcia udziału w zawodach!

Zachęcamy do zapoznania się z Przewodnikiem po OIJ, który zawiera wszystkie informacje dla zawodników. Na stronie Przepisy udostępniliśmy także wszystkie dokumenty związane z organizacją tegorocznej Olimpiady.

Tura testowa zawodów I stopnia odbędzie się w dwóch terminach:

  • 7 października 2020 o godz. 10:00 w zarejestrowanych szkołach,
  • 12 listopada 2020 o godz. 18:00 zdalnie.

Zachęcamy do podejścia do testu w obu tych terminach — Twoim wynikiem będzie maksimum z wyników osiągniętych na obu tych podejściach. W ramach pomocy w przygotowaniach do testu udostępniliśmy przykładowe testy wraz z odpowiedziami i rozwiązaniajmi.

Rejestracja szkół zostanie otwarta w poniedziałek, 21 września 2020. O zarejestrowanie swojej szkoły poproś swojego nauczyciela lub dyrektora. Po tym jak szkoła zostanie zarejestrowana, musisz zgłosić się do szkolnego koordynatora, aby zapisał Cię na test.

Złoto i srebro na zawodach EJOI 2020!

Nasza reprezentacja zdobyła na tegorocznych zawodach Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów dwa medale: złoty i srebrny! Gratulujemy!

Złoty medal zdobył Konstanty Smolira (absolwent Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej “Europejczyk” w Szerokiem). Srebrny medal wywalczył Ignacy Boehlke (absolwent Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinie). Gratulujemy także wszystkim pozostałym zawodnikom, którzy wzięli udział w tej olimpiadzie i dumnie reprezentowali nasz kraj: Markowi Muzyce, Jerzemu Olkowskiemu, Adamowi Gąsienicy, Karolowi Łacinie, Tomaszowi Pływaczowi oraz Paulinie Żeleźnik.

Pełen ranking zawodów dostępny jest na stronie EJOI 2020:

Opiekunami reprezentacji byli mgr Karol Pokorski (Uniwersytet Wrocławski) oraz prof. dr hab. Maciej Sysło (Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki)

Otwarte zawody EJOI 2020

Zachęcamy wszystkich do zmierzenia się z zadaniami z zawodów Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2020. Otwarte zawody (rozgrywane zdalnie) odbędą się 6. i 7. września 2020. Każdego dnia konkurs rozpocznie się o godz. 15:00 (polskiego czasu) i będzie trwał 4 godziny.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o zarejestrowanie się poprzez następujący formularz: https://forms.gle/cBm8KkSddxPNJ2vK8.

Reprezentacja na EJOI 2020

Komitet Główny Olimpiady Informatycznej Juniorów powołuje do reprezentacji na zawody Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów 2020 następujących zawodników:

  1. Konstanty Smolira (Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa “Europejczyk” w Szerokiem),
  2. Ignacy Boehlke (Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczecinie),
  3. Marek Muzyka (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu),
  4. Jerzy Olkowski (Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie).

Rezerwowi:

  1. Jan Gwiazda (Bednarska Szkoła Podstawowa Terytorium Raszyńska w Warszawie),
  2. Tomasz Pływacz (Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie).

Dodatkowo, organizatorzy umożliwiają także start, drugiej, nieoficjalnej reprezentacji (poza konkursem). Komitet postanowił powołać do drugiej reprezentacji zawodników, którzy nie są absolwentami szkoły podstawowej, na podstawie wyników Olimpiady:

  1. Tomasz Pływacz (Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie),
  2. Adam Gąsienica (Szkoła Podstawowa nr 112 Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie),
  3. Karol Łacina (Szkoła Podstawowa nr 76 z Oddziałami Sportowymi we Wrocławiu),
  4. Paulina Żeleźnik (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu).

Rezerwowi:

  1. Michał Margos (Publiczna Stowarzyszeniowa Szkoła Podstawowa w Ochodzach),
  2. Elżbieta Łabaj (Szkoła Podstawowa nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie),
  3. Weronika Okraszewska (Szkoła Podstawowa nr 43 w Gdańsku),
  4. Stanisław Lada (Prywatna Szkoła Podstawowa im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich w Warszawie).

Letni obóz treningowy OIJ

Zapraszamy wszystkich zawodników do zdalnego udziału w letnim obozie treningowym OIJ, który odbędzie się w dniach 17-21 sierpnia. Szczegółówe informacje dostępne są na podstronie Letni obóz. Strona ta będzie na bieżąco aktualizowana podczas obozu.

Jednocześnie informujemy, że tegoroczna edycja zawodów Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów zostanie rozegrana zdalnie, ze względu na sytuację epidemiczną.

Informacja o wysyłce zaświadczeń o uzyskaniu tytułu finalisty

W związku z otrzymywanymi przez nas pytaniami informujemy, że zaświadczenia o uzyskaniu tytułu finalisty w formie papierowej zostały wysłane na adres szkoły w ubiegłym tygodniu Pocztą Polską (priorytet polecony). Jeżeli szkoła nie dostanie zaświadczenia do końca tego tygodnia, prosimy o kontakt.

Rozstrzygnięcie zawodów II stopnia XIV OIJ

Gratulujemy wszystkim 104 finalistom i finalistkom XIV Olimpiady Informatycznej Juniorów! Komitet Główny postanowił dodatkowo wyróżnić finalistów z najlepszymi wynikami zawodów II stopnia, przyznając tytuły finalistów z wyróżnieniem I, II i III stopnia.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy finalista OIJ otrzymuje ocenę celującą z informatyki na koniec roku szkolnego oraz jest przyjmowany do dowolnej szkoły ponadpodstawowej w pierwszej kolejności. Tytuł finalisty OIJ nie zwalnia z żadnej części egzaminu ósmoklasisty. Zaświadczenia o uzyskaniu tytułu finalisty zostaną wysłane na adresy szkół do końca tego tygodnia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom i dyrektorom szkół zaangażowanym w organizację Olimpiady, bez których zawody II stopnia nie mogłyby się odbyć.

W szczególności gratulujemy wszystkim szkołom, które mogą się pochwalić co najmniej dwoma finalistami:

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Mariusza Zaruskiego we Wrocławiu (9 finalistów)
  • Szkoła Podstawowa nr 76 z Oddziałami Sportowymi we Wrocławiu (5 finalistów)
  • Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczecinie (5 finalistów)
  • Szkoła Podstawowa nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie (4 finalistów)
  • Szkoła Podstawowa nr 47 im. Franciszki Cegielskiej w Gdyni (2 finalistów)
  • Szkoła Podstawowa nr 114 im. Arkadego Fiedlera w Krakowie (2 finalistów)
  • Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle (2 finalistów)
  • Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Warszawie (2 finalistów)
  • Prywatna Szkoła Podstawowa im. Zofii i Jędrzeja Moraczewskich w Warszawie (2 finalistów)
  • Szkoła Podstawowa nr 112 Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II w Warszawie (2 finalistów)

Komitet Główny planuje zorganizować oboz treningowy dla wszystkich finalistów (planowany termin obozu: 17-21 sierpnia). Obóz treningowy będzie przeprowadzony zdalnie (z uwagi na panującą pandemię), za wyjątkiem finalistów z wyróżnieniem I stopnia (ośmiu najwyżej sklasyfikowanych zawodników). Ci zawodnicy zostaną zaproszeni na ten obóz stacjonarnie i podczas tego obozu wyłoniona zostanie reprezentacja Polski na zawody Europejskiej Olimpiady Informatycznej Juniorów, które odbędą się od 1 do 7 września 2020 w stolicy Gruzji, Tbilisi.

Próg zawodów II stopnia

Komitet Główny Olimpiady zadecydował o przyznaniu tytułu finalisty XIV Olimpiady Informatycznej Juniorów zawodnikom, którzy uzyskali co najmniej 70 punktów. Gratulujemy wszystkim finalistom!

Lista wszystkich wyróżnionych zostanie opublikowana w poniedziałek.

Zadania zawodów II stopnia

Zakończyliśmy zawody II stopnia. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział.

Zadania wraz z omówieniami wideo są dostępne na stronie Zadania zawodów II stopnia.

Testy użyte do sprawdzenia rozwiązań oraz wzorcowe programy zostaną udostępnione jutro wraz z wynikami indywidualnymi.

Odpowiedzi na często zadawane pytania dot. zawodów II stopnia

W wyniku licznych pytań zawodników w sprawie organizacji zawodów II stopnia, publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

  1. Czy mogę pisać zawody z domu?
    Niestety nie ma takiej możliwości. Wszyscy uczniowie zobowiązani są do stawienia się w szkołach (własnych lub wyznaczonych przez Komitet), gdzie w warunkach kontrolowanej samodzielności przystąpią do zawodów.
  2. Jak interpretować przepis pozwalający używać wcześniej przygotowanych kodów?
    Przed zawodami możesz przygotować sobie zbiór kodów źródłowych, które będziesz mógł wykorzystać podczas zawodów. Mogą to być np. rozwiązania zadań z zawodów I stopnia, inne rozwiązania zadań z innych platform, albo szablon kodu w wybranym języku programowania. Nie powinny to być żadne skrypty (w tym takie automatyzujące sprawdzanie rozwiązań i generowanie testów). Kody te powinny być napisane przez Ciebie, bądź powszechnie dostępne w Internecie. Jeżeli używasz komputera szkolnego, możesz zgrać te kody na pendrive’a bądź przesłać przez Internet podczas sprawdzenia stanowiska. Podczas zawodów (zarówno sesji próbnej i właściwej) nie możesz już używać pendrive’ów ani Internetu do ściągnięcia tych kodów. Jeżeli użyjesz w swoich rozwiązaniach zadań zawodów II stopnia wcześniej przygotowanego kodu, musisz odpowiednio go oznaczyć komentarzami, tak aby nie było żadnych wątpliwości skąd ten kod pochodzi np.
    // Poniższy fragment pochodzi z mojego
    // rozwiązania zadania [XYZ] z platformy [ABC]
    ...tutaj jest odpowiedni fragment kodu...
    // Tutaj kończy się skopiowany fragment.
    Kod ten oczywiście można modyfikować.
  3. Czy dozwolony jest dodatkowy sprzęt, typu własna myszka, klawiatura, monitor?
    Jeżeli korzystasz z własnego sprzętu i jest to sprzęt, który jest niezbędny do startu w zawodach (np. nie potrafisz efektywnie korzystać z touchpada, tylko potrzebujesz myszki), to możesz używać takiego sprzętu. W innych sytuacjach odpowiedź jest bardziej skomplikowana. Zapytaj nauczyciela, który będzie organizował zawody w Twojej szkole, czy zgadza się on na przyniesienie sprzętu, którego chcesz użyć. Jeżeli wyrazi on zgodę, pamiętaj, że to Ty odpowiadasz za podłączenie tego sprzętu oraz jeżeli Twój sprzęt będzie przeszkadzał innym (np. Twoja mechaniczna klawiatura będzie za głośna), możesz zostać poproszony o zaprzestanie używania tego sprzętu.
  4. Czy muszę mieć dokładnie tę samą wersję kompilatora i interpretera?
    Nie. Zachęcamy do tego, aby spróbować zainstalować dokładnie te same wersje, jak te podane w Ustaleniach techicznych, jednakże jesteśmy świadomi, że nie zawsze będzie to możliwe. Różnice w wersjach kompilatorach nie powinny tutaj robić istotnej różnicy przy starcie w zawodach - swoje rozwiązanie możesz zawsze wysłać używając opcji “Uruchomienie próbne” aby sprawdzić czy kompiluje się poprawnie i jakie zwraca wyniki. Zwróć uwagę, że nawet jeżeli będziesz miał dokładnie te same wersje kompilatorów i interpreterów zainstalowane na swoim komputerze, to wciąż w wielu przypadkach błędnie napisany program może się zachowywać inaczej niż na maszynach sprawdzających (np. prosimy pamiętać, że sprawdzaczki używają 32-bitowych Linuksów). Zawody II stopnia przypominają pod tym względem zawody I stopnia.

Informacje nt. zawodów II stopnia

Zawody II stopnia odbędą się 10 czerwca 2020 (środa) w szkołach zawodników zakwalifikowanych do zawodów II stopnia lub innych szkołach wskazanych przez Komitet Główny.

Wszystkie informacje na temat zawodów dostępne są w poniższych dokumentach, z którymi prosimy się zapoznać:

Przed zawodami należy także zainstalować aplikację OIJ.

Termin zawodów II stopnia

Informujemy, że zawody II stopnia OIJ odbędą się 10 czerwca 2020 (środa). Szczegółowe informacje na temat trybu przeprowadzania zawodów zostaną ogłoszone na naszej stronie w przyszłym tygodniu.

Zmiana regulaminu wobec sytuacji epidemiologicznej

Drodzy Zawodnicy, Rodzice i Opiekunowie,

Na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, Komitet Główny Olimpiady Informatycznej Juniorów wprowadza aneks do regulaminu Olimpiady. Bardzo prosimy o zapoznanie się z tymi przepisami.

Informujemy, że zawody II stopnia odbędą się przed zakończeniem roku szkolnego, w szczególności na tyle wcześnie, aby możliwe było skorzystanie z uprawnień, które przysługują finalistom Olimpiady przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Zdalne Warsztaty Olimpijskie dla Juniorów - druga sesja

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w pierwszej sesji Zdalnych Warsztatów Olimpijskich. W tym tygodniu zapraszamy na drugą sesję, która odbędzie się w weekend, 28-29 marca 2020.

28 marca 2020 (sobota)

  • 13:00 - 14:30 - wykład transmitowany online: https://youtube.com/watch?v=0E6lt-vbaZM,
  • 15:00 - ogłoszenie listy ćwiczeń do wykładu, czas na samodzielne rozwiązywanie zadań, możliwość zadawania pytań przez SIO.

29 marca 2020 (niedziela)

Ćwiczenia i zadania dostępne będą w SIO: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/zwo20/.

Serdecznie zapraszamy!

Zdalne Warsztaty Olimpijskie dla Juniorów

AKTUALIZACJA: Filmy będa dostępne na kanale YouTube Olimpiady: https://www.youtube.com/watch?v=1EXhB8M-e8c, natomiast zadania w SIO: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/zwo20/dashboard/.

Pomimo zawieszenia zajęć w szkołach i innych aktywności z osobistym udziałem chcielibyśmy zaproponować Wam okazję do rozwoju i poszerzenia swoich horyzontów. Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w Zdalnych Warsztatach Olimpijskich dla Juniorów. Warsztaty będą odbywały się online w dwudniowych sesjach: pierwszego dnia najpierw będziemy transmitować interaktywny wykład na wybrany temat, do którego później udostępnimy ćwiczenia programistyczne, natomiast drugiego dnia zaprosimy Was na czterogodzinny sparing, podczas którego będziecie mieli do rozwiązania zadania zbliżone poziomem do zawodów II stopnia OIJ, po którym nastąpi sesja z omówieniami zadań. Warsztaty są otwarte i każdy jest mile widziany. Dla najlepszych osób uczestniczących w warsztatach przygotowaliśmy nagrody. Pierwsza sesja będzie miała miejsce 17 i 18 marca 2020 (wtorek i środa), a szczegółowy harmonogram dostępny jest poniżej. Link do wykładu i zadań pojawi się wkrótce w tym komunikacie. Serdecznie zapraszamy!

17 marca 2020 (wtorek)

  • 10:00 - 11:30 - wykład transmitowany online: https://www.youtube.com/watch?v=1EXhB8M-e8c,
  • 12:00 - ogłoszenie listy ćwiczeń do wykładu, czas na samodzielne rozwiązywanie zadań, możliwość zadawania pytań przez SIO.

18 marca 2020 (środa)

  • 10:00 - 14:00 - sparing w SIO,
  • 15:00 - 16:00 - omówienie zadań.

WAŻNE: Odwołanie zawodów II stopnia

Szanowni Uczniowie, Rodzice oraz Opiekunowie,

W związku z rozporządzeniem Rady Ministrów dotyczącego czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, Komitet Główny Olimpiady Informatycznej Juniorów odwołuje zawody II stopnia OIJ, które miały odbyć się 14 marca 2020. O dalszych decyzjach dotyczących zawodów XIV OIJ poinformujemy Państwa przed końcem marca tego roku.

OIJ w obliczu koronawirusa

Szanowni Uczestnicy, Rodzice oraz Opiekunowie,

Z powodu licznych pytań informujemy, że Komitet Główny Olimpiady Informatycznej Juniorów na bieżąco monitoruje sytuację związaną z koronawirusem. Na razie proszę zakładać, że zawody II stopnia odbędą się jak wcześniej zakładano. Nie wykluczamy jednak możliwości zmiany terminu lub formy zawodów II stopnia, jeżeli będą ku temu istniały poważne przesłanki. Przede wszystkim dostosujemy się do wytycznych Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie organizacji olimpiad przedmiotowych w obecnej sytuacji oraz ustaleń władz lokalnych. O wszelkich podjętych ustaleniach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Dodatkowe poradniki dla środowiska Linux

Poszerzyliśmy dostępny wcześniej poradnik dla zawodników Wprowadzenie do Linuxa, a także opublikowaliśmy krótki tutorial w formie wideo: https://www.youtube.com/watch?v=LIESFnJ_PI4.

Przypominamy, że obraz maszyny wirtualnej z dostępnym środowiskiem można ściągnąć pod linkiem podanym w poradniku. Są tam także instrukcje jak zainstalować dostępne środowiska programistyczne: Geany oraz Code::Blocks na Windowsie.

Zakończyliśmy próbne zawody

Zakończyliśmy próbne zawody! Mamy nadzieję, że obeznaliście się z systemem i środowiskiem, które będziecie używać już za dwa tygodnie na zawodach własciwych.

Zadania dzisiaj pochodziły z Wrocławskich Sparingów Infomatycznych (https://solve.edu.pl/~sparingi), na które serdecznie zapraszamy!

Omówienia zadań można znaleźć na naszej stronie w zakładce Zadania zawodów II stopnia.

Zadania można także dobijać w serwisie Szkopuł.

Próbne zawody II stopnia

Przypominamy, że zawody próbne II stopnia odbędą się w tę sobotę, 29 lutego 2020.

Możliwe są dwie możliwości uczestnictwa w tych zawodach:

  • w centrach lokalnych. Osoby, które wyraziły chęć uczestnictwa w tych centrach dostali już potwierdzenie możliwości uczestnictwa w tych zawodach. Przypominamy harmonogram zawodów lokalnych:
    • 11:45 - rejestracja zawodników,
    • 12:00 - powitanie, przedstawienie zasad w sali zawodów,
    • 12:10 - 16:10 zawody próbne
    Bardzo prosimy o punktualne pojawienie się w ośrodku, do którego zostaliście przypisani.
  • zdalnie. Wszystkie osoby zakwalifikowane do zawodów II stopnia zostali domyślnie zarejestrowani na zawody zdalne. Przypominamy, że nie są one obowiązkowe, ale bardzo polecamy udział w nich jako trening przed zawodami II stopnia. Zawody będą odbywały się w godzinach 12:10 do 16:10 poprzez System Informatyczny Olimpiady (SIO), pod następującym linkiem: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oij14-2-test. Należy zalogować się na konto, które było używane podczas zawodów I stopnia. Wszelkie pytania należy zadawać przez SIO, a jeżeli z przyczyn technicznych nie jest to możliwe, prosimy o maila na adres olimpiada@oij.edu.pl. Prosimy używać tej drugiej metody komunikacji tylko w sytuacjach awaryjnych. W SIO mogą też pojawiać się ogłoszenia, z których treścią należy się zapoznać.

Osoby, które nie zakwalifikowały się do zawodów II stopnia, a chciałyby uczestniczyć w próbnych zawodach zdalnie, proszone są o wysłane maila na adres olimpiada@oij.edu.pl wpisując w tytule wiadomości “Zgłoszenie na próbne zawody II stopnia OIJ”, a w treści podając swoją nazwę użytkownika w SIO. W miarę możliwości umożliwimy start zdalny takim osobom.

Wybrane rozwiązania pytań testowych

W zakładce Pytania tury testowej opublikowaliśmy rozwiązania wybranych pytań, które sprawiały najwięcej problemów zawodnikom. Pytania algorytmiczne zawierają krótkie wyjaśnienia oraz dodatkowe materiały dla zainteresowanych. Zapraszamy do lektury!

Środowisko na zawodach II stopnia

Przypominamy, że zawodnicy podczas zawodów II stopnia będą pracowali w środowisku Linux. Konkretne informacje nt. środowiska można znaleźć w dokumencie Wybrane polecenia.

Zachęcamy także do zapoznania się z dokumentem Wprowadzenie do Linuxa, który będzie dostępny dla zawodników podczas zawodów II stopnia.

Pod poniższym linkiem można pobrać obraz wirtualnej maszyny, która zawiera środowisko, które będzie dostępne podczas zawodów II stopnia: https://oij.edu.pl/attachments/OIJZAW.ova.

Obraz ten można łatwo użyć w programie VirtualBox, ale niestety w tym programie nie będzie działał skrypt oiejq, który odpowiada za mierzenie czasu i w związku z tym także skrypt ocen nie będzie działał. Jest to spowodowane ograniczeniami maszyn wirtualnych. Skrypt ocen będzie można przetestować podczas próbnej rundy w czasie samych zawodów II stopnia.

Informacje o zawodach II stopnia XIV OIJ

UWAGA. Ze względu na obecną pandemię informacje nt. zawodów II stopnia nie są już aktualne i strona z nimi została tymczasowo usunięta.

Na odpowiedniej podstronie dostępne są już informacje nt. zawodów II stopnia. Prosimy zawodników i opiekunów o zapoznanie się z tymi informacjami.

UWAGA. Termin zgłoszeń do próbnych zawodów II stopnia został przedłużony do poniedziałku, 24 lutego 2020, do godziny 18:00.

Lista zakwalifikowanych do zawodów II stopnia

Dostępna jest już lista osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia XIV OIJ. Gratulujemy wszystkim zakwalifkowanym!

Zawody II stopnia odbędą się 14 marca 2020 w wybranych Centrach Lokalnych, których adresy wkrótce zostaną przekazane zawodnikom.

Załączamy także dokumenty związane z zawodami II stopnia:

Informujemy także, ze przed zawodami II stopnia, 29 lutego 2020, odbędą się próbne zawody, które nie będą wliczały się do klasyfikacji, ale będą stanowiły okazję do zapoznania się ze środowiskiem oraz pracy w warunkach zbliżonych do normalnych zawodów. W zawodach tych będzie można uczestniczyć zdalnie.

Próg kwalifikacyjny

Próg kwalifikacyjny do zawodów II stopnia wyniósł 460 punktów. Gratulujemy wszystkim zakwalifikowanym!

Ranking i dokumenty związane z zawodami II stopnia pojawią się na początku przyszłego tygodnia na naszej stronie.

Decyzje ws. reklamacji zostały wysłane zainteresowanym na adresy mailowe podane podczas rejestracji.

Koniec zawodów I stopnia

Zakończyliśmy właśnie zawody I stopnia! Dziękujemy wszystkim za ciężką pracę, w tym liczne zgłoszenia.

Teraz wszystkie zgłoszenia zostaną sprawdzone pod kątem samodzielności. Kiedy zakończymy ten proces, udostępnimy wstępną ocenę rozwiązań zadań z tury ukrytej oraz testy użyte do oceny rozwiązań. Nastąpi to przed 24 stycznia 2020. W międzyczasie można zapoznać się z rozwiązaniami zadań dostępnymi w zakładce Zadania zawodów I stopnia.

Do środy 29 stycznia 2020 roku (włącznie) poprzez SIO każdy zawodnik będzie mógł zgłaszać uwagi do wstępnej oceny swoich rozwiązań (także tych z tury otwartej). Reklamacji nie podlega jednak dobór testów, limitów czasowych, kompilatorów i sposobu oceny.

Ranking oraz lista osób zakwalifikowanych do II etapu zostanie opublikowana krótko po rozpatrzeniu wszystkich reklamacji, na początku lutego.

Koniec tury otwartej zawodów I stopnia

Zakończyliśmy turę otwartą zawodów I stopnia. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.

Wstępne wyniki indywidualne dostępne są już w SIO. Wyniki te mogą jeszcze się zmienić w wyniku reklamacji (które otworzymy po zakończeniu całych zawodów I stopnia), a także w przypadkach wykrycia niesamodzielności.

Omówienia zadań, wzorcowe rozwiązania oraz testy użyte do oceny Waszych rozwiązań dostępne są w zakładce Zadania zawodów I stopnia.

Jednocześnie przypominamy że dwie pozostałe tury: testowa i ukryta, kończą się 13 stycznia 2020.

Rozpoczęcie tury ukrytej

Rozpoczęliśmy turę ukrytą zawodów I stopnia XIV OIJ. W Systemie Informatycznym Olimpiady są już dostępne wszystkie zadania zawodów I stopnia: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oij14-1/p/.

Przypominamy, że zadania tury otwartej można wysyłać do 16 grudnia 2019, a pozostałe tury (testowa i ukryta) kończą się 13 stycznia 2020.

Powodzenia!

Rejestracja na zawody I stopnia

W wyniku licznych pytań informujemy, że zawodnicy samodzielnie rejestrują się do konkursu poprzez System Informatyczny Olimpiady (https://oij.edu.pl/sio). Nie jest wymagana wcześniejsza rejestracja szkoły przez nauczyciela. Jeżeli szkoła nie jest dostępna w naszym systemie, zawodnicy mogą ją samodzielnie dodać, klikając w odpowiedni link w formularzu rejestracyjnym (wskazany na obrazku poniżej), wypełniając podstawowe informacje o szkole: adres, telefon oraz adres email (zwykle do sekretariatu). W przypadku dalszych pytań prosimy o kontakt poprzez SIO (dział “Pytania”) lub adres mailowy olimpiady: olimpiada@oij.edu.pl.

Wybór szkoły w formularzu rejestracji

Wybór szkoły w formularzu rejestracji

Zajęcia 21 września 2019

W tę sobotę (21 września) proponujemy aż dwie możliwości przygotowań do OIJ: Olimpijskie Koło Informatyczne oraz Wrocławskie Sparingi Informatyczne. Zarówno koło oraz sparingi dostępne są zdalnie dla wszystkich zainteresowanych.

O 8:30 startuje Internetowe Koło Informatyczne które stawia sobie za cel przygotować uczniów szkół podstawowych do zawodów Olimpiad Informatycznej Juniorów: https://www.facebook.com/OlimpijskieKoloInformatyczne/

Aby wziąć udział w zajęciach Olimpijskiego Koła Informatycznego, wystarczy o 8:30, kliknąć na poniższy link: https://youtu.be/xF5wlR-xX8g

Jednocześnie Wrocławskie Sparingi Informatyczne wracają po przerwie wakacyjnej! W tym roku szkolnym planujemy organizację aż dziesięciu sparingów w wybrane soboty. Pierwszy sparing odbędzie się już w tę sobotę (21 września). Możliwy jest udział stacjonarny oraz zdalny. Każdy sparing odbywa się w trzech dywizjach: startowej, łatwiejszej i trudniejszej. Uczestnikom OIJ szczególnie polecamy dywizję startową, a tym którzy szczególnie czują się na siłach: dywizję łatwiejszą. Więcej informacji, w tym terminarz najbliższych sparingów, poprzednie zadania, omówienia i wykłady znajduje się na stronie: https://solve.edu.pl/~sparingi

Udostępnienie pul pytań

Poniżej publikujemy w wygodnym formacie wszystkie pytania tury testowej zawodów I stopnia. Jednocześnie przypominamy, że testy należy finalnie rozwiązać w SIO (oij.edu.pl/sio).

Dodatkowo, zwracamy uwagę, że w SIO jest możliwość podglądania swoich wyników. Po kliknięciu na zgłoszenie można sprawdzić, jakich odpowiedzi udzieliło się na dane pytanie i czy ta odpowiedź była poprawna, na przykład:

Udzielone odpowiedzi oraz wynik w przykładowym pytaniu

Udzielone odpowiedzi oraz wynik w przykładowym pytaniu

Załączniki:

Rozpoczynamy zawody I stopnia XIV OIJ

Zawody I stopnia XIV Olimpiady Informatycznej Juniorów rozpoczęły się!

W serwisie internetowym olimpiady (oij.edu.pl/sio), możecie już znaleźć test do rozwiązania (w wersjach dla C++ oraz Pythona). Test można rozwiązywać do 13 stycznia 2020. Dodatkowo udostępniliśmy także próbne testy, które składają się z pytań z tej samej puli, abyście mogli poćwiczyć i sprawdzić się przed rozwiązaniem punktowanego testu. Pamiętajcie, że test ten ma pomóc Wam w przygotowaniu do kolejnych tur oraz etapów olimpiady.

Powodzenia!

Zapraszamy do udziału w XIV edycji OIJ

Zawody I stopnia XIV Olimpiady Informatycznej Juniorów rozpoczną się 16 września. Rejestracja będzie dostępna z dniem rozpoczęcia zawodów poprzez System Informatyczny Olimpiady (SIO2).

Przed zawodami zachęcamy do zapoznania się z przygotowanymi materiałami dla zawodników, które zawierają m.in.: